wtorek, 23 lipca, 2024

Kamień Leski

Kamień Leski znajduje się  na początku miejscowości Glinne, przy trasie z Leska do Ustrzyk Dolnych w odległości około 5 km od Leska. Z miejsca parkingowego do kamienia idzie się około 2-3 minut.

Dlaczego wśród otaczających go gór, to on jest szczególnie godny zobaczenia i wymieniany jako atrakcja turystyczna? Mianowicie ze względu na swoją oryginalność. Główna skała Kamienia Leskiego (około 410-420 m n.p.m.) wznosi się około 20 m ponad kulminację wzgórza i ma nieco dziwny kształt będący wynikiem zarówno erozji, jak i działań człowieka. W XIX stuleciu bowiem u jego podnóża pozyskiwano kamień, który jest wychodnią gruboziarnistego piaskowca krośnieńskiego, twardego i  odpornego na wietrzenie.

Kamień Leski Glinne

Na temat kamienia powstało wiele legend związanych z jego kształtem i pochodzeniem. Był również kilkakrotnie wspominany w literaturze. Pisali o nim między innymi  Wincenty Pol, Oskar Kolberg i Stanisław Staszic.  Natomiast Aleksandra Fredrę zainspirował do napisania o nim specjalnego wiersza „Kamień nad Leskiem”. Kamień znajduje się też w kilku innych jego dziełach, a fragment z pamiętnika „Trzy po Trzy” znajduje się na tablicy wmurowanej na kamieniu. Brzmi on tak:

 „Za liskiem stanęliśmy i oglądali na szczycie pagórka ogromny ułom skalny. Nie widać na nim ręki ludzkiej, a jednak ze swego kształtu zdaje się być cząstką jakiegoś gmachu. Różne o tym kamieniu biegają powiastki. Jedna cudowniejsza od drugiej”. 

Kamień Leski atrakcje dla dzieci w Bieszczadach

Kamień Leski pomnik przyrody

Jedno jest pewne, zrobił on ogromne wrażenie zarówno na mnie jak i na dzieciach. Tosia zobaczyła idealne dla siebie siedzisko skalne i mimo, że nie miała odpowiedniego obuwia miała ochotę powspinać się na kamień. I udało jej się. Nooo, z małą pomocą mamy 😉

Kamień Leski Glinne Bieszczady

Usadowiła się na nim  wygodnie 🙂 A ze względu na to, że Staś chętnie naśladuje starszą siostrę, to też podjął próby wspinaczki. I mogło by się wydawać, że usiądą i zaraz zejdą. Przecież jak  długo można tak siedzieć? Nudy. A okazało się, że mieliśmy problem, żeby ich stamtąd ściągnąć.

 

Kamień Leski wycieczka w Bieszczady

Kamień Leski piękne widoki

Jak widać nawet z dziećmi warto się tam wybrać 🙂


 

Kamień Leski

Polska

 

 

3 KOMENTARZE

    • Nie było. Spotkaliśmy tylko jedna rodzinkę, która tez przybyła podziwiać kamień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Koniecznie przeczytaj