wtorek, 25 czerwca, 2024

Bajkowy Szlak Utopca

Na naszą pierwszą wyprawę górską wybraliśmy się na łatwy, niedługi Bajkowy Szlak Utopca,  który zaczyna się w Brenna Centrum, następnie prowadzi przez dolinę Hołcyna, Grabową i kończy się w Brenna Leśnica. Całość to ok. 8km, których przejście zajmuje 2,25 h / 2,15 h.   Czerwono-biały szlak jest w dużej mierze  drogą asfaltową, co ułatwia wędrówkę z dziećmi. Mimo wszystko wyruszaliśmy na niego pełni obaw, bo sami już dawno nie chodziliśmy po górach, a tu jeszcze mamy ze sobą dwa żywe srebra 😉 A słowa Antoninki „Nie chcę iść w góry, bo tam trzeba chodzić” jeszcze bardziej podsyciły nasze obawy. Czy słusznie? Początek u Antoninki był jak widać pełen energii 🙂

bajkowy szlak utopca

Sił nabieraliśmy w trakcie krótkich przystanków, które robiliśmy żeby popatrzeć np. na potok górski. Wsłuchiwaliśmy się w jego szum, słuchaliśmy też szelestu liści czy też śpiewu ptaków 🙂

bajkowy szlak utpca brenna

Stasiu nie miał tyle energii co Antoninka, bo przebudził się po krótkiej drzemce i dochodził do siebie na rękach u mamy.

bajkowy szlak utopca śląskie

Wbrew naszym obawom Tosieńka całą drogę do Grabowej przeszła na nogach. Nie poganialiśmy jej. Szła swoim tempem. Jak miała ochotę przystanąć, to proponowaliśmy, że np. zatrzymamy się przy następnym zakręcie albo przy „tym” drzewku.

atrakcje dla dzieci śląsk

Całą drogę podziwialiśmy piękne widoki 🙂

atrakcje dla dzieci brenna

Po drodze zatrzymywaliśmy się przy tablicach opisujących historie Utopca, gazdy Brennicy. Tosieńce tak spodobała się opowieść o „Zakochanym Utopcu”, że czytaliśmy ją dwa razy. Wchodząc i schodząc. Na tablicach znajdowała się też krótka informacja co przed nami: „Teraz zostało nam do pokonania krótkie, strome podejście i już będziemy na Grabowej. Trudy wędrówki wynagrodzą nam urzekające panoramy na okoliczne szczyty.”

bajkowy szlak utpca blog

Przy składnicy drewna zrobiliśmy dłuższy wypoczynek. Był czas na odpoczynek, zabawę i poznawanie drewna 😉

blog bajkowy szlak utpca

W tym miejscu kończy się droga asfaltowa i zaczyna się krótkie, strome podejście na Grabową. Sił dodawał nam fakt, że jesteśmy już blisko schroniska 🙂

śląsk atrakcje dla dzieci

Już je widać 🙂 Schronisko Chata Grabowa na wysokości 849m n.p.m. Tam zatrzymaliśmy się na dłużej. Zjedliśmy pyszny obiad, a dzieci  pobawiły się w „Ogrodzie Bajek”.

brenna atrakcje dla dzieci

Nie szliśmy już dalej do Brennej Leśnicy tylko ruszyliśmy w drogę powrotną. Stasiu na rękach mamy do momentu kiedy nie zasnął. Potem śpiącego Stasieńka niósł tatuś. A Tosieńka na nóżkach. Było nieco trudniej niż pod górę bo już zmęczenie większe. Ale wyszukiwałyśmy sobie różne zajęcia. Tosia zerwała końcówkę trawy ozdobnej. I przypomniało mi się, że jak byłam dzieckiem to bawiłam się w „Kura czy kogut?”. Znacie to? A potem zrywałyśmy liście babki i liczyłyśmy ile jest prątków (nerwów). Tyle ile ich jest tyle będzie się miało dzieci 😉 Tosi wyszła czwórka. I zaczęła się dyskusja czy to będą chłopcy czy dziewczynki. Jak zerwała następną, to usłyszałam „Nie chcę jednego dziecka” – bo był tylko jeden nerw, więc szybko ruszyłyśmy szukać następnej babki. I tak przemieszczaliśmy się do przodu. W końcu zerwany kwiatek koniczyny przypomniał mi, że przecież jak byłam dzieckiem to robiłam wianki więc w poszukiwaniu kwiatków i wplataniu ich w wianek zeszła nam prawie cała droga na dół. Obiecałam Tosi, ze jak będzie troszkę starsza to nauczę ją pleść wianki.

sposoby na nudę blog

atrakcje dla dzieci blog

Już przy samej końcówce, na prostej drodze wzięłam Antoninkę na ręce. Przytuliła się i zasnęła w wianuszku na głowie 🙂

atrakcje dla dzieci śląsk brenna

Moja kochana rusałka 🙂

bajkowy szlak utpca nanude

Jestem dumna z moich Kołpaczątek. Dały sobie świetnie radę na swojej pierwszej wyprawie górskiej.


Skoczów, Polska

Polska

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Koniecznie przeczytaj