niedziela, 8 września, 2024

Eksperymenty – sposób na spędzenie czasu z dzieckiem

Jak można nadmuchać balon? Każde dziecko odpowie na to pytanie. Na pierwszym miejscu pewnie padnie odpowiedź, że ustami, najlepiej ustami rodzica. Starsze dzieci mogą jeszcze dodać, że balon można napompować, czy też napełnić helem, i jeszcze wspomną, że taki balon będzie unosił się do góry.

My chcemy wam przedstawić jeszcze trzeci, mniej znany sposób na to, żeby balon powiększał się. Chcecie go sami wypróbować?

Będziecie potrzebować:

– ocet,
– sodę oczyszczoną,
– butelkę, albo inne naczynie z małym otworem, takim aby udało się nałożyć na niego balon,
– i oczywiście balon.

Jak zrobić doświadczenie?

Do butelki wlejcie ocet, następnie nasypcie sodę i na butelkę nałóżcie balon. To wszytko. Teraz tylko obserwujcie co powstaje z połączenia octu i sody, i jak na to reaguje balon.

Poziom trudności

To doświadczenie jest bardzo proste, i dzieci w wieku Antoninki, która ma sześć lat, mogą je samodzielnie wykonać. Oczywiście pomoc rodzica przyda się.

Jak to wygląda w praktyce możecie zobaczyć na filmie.

Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego tak się dzieje, że balon robi się coraz większy? Połączenie sody oczyszczonej z octem wywołuje reakcję chemiczną, podczas której wydziela się gaz, który napełnia balon.

Dlaczego warto robić z dziećmi doświadczenia?

Pod jednym z tekstów dotyczących eksperymentów ktoś zadał pytanie „Ale po co robić coś takiego?”. Pierwsze co sobie pomyślałam, to że pewnie ta osoba nie ma dzieci. Jednak potem naszła mnie refleksja, że wszyscy wszystkiego lepiej uczą się przez doświadczanie, a nie przez teorię. Taki tekst na ten temat znalazłam na stronie Centrum Nauki Kopernik,

„Życie to nie oddychanie, to działanie” – pisał już w XVIII wieku francuski myśliciel Jan Jakub Rousseau. Dzieci łatwo zapominają to, co same powiedziały, i to, co im powiedziano, ale nie to, co zrobiły lub co im zrobiono. Odczucia są pierwszymi elementami poznania – twierdził.

Linki do wcześniejszych eksperymentalnych tekstów

Zostawiam wam linki do pozostałych naszych eksperymentów. Jak je oglądałam, to doszłam do wniosku, że zdecydowanie za długo nic nie robiliśmy.

Kolorowe eksperymenty
Kolorowe bąbelki
Kolorowe wulkany

Joanna Kołpak – Coolpak

Jeśli spodobał Ci się mój wpis udostępnij go proszę, klikając UDOSTĘPNIJ.

Polub moją stronę na Facebooku www.facebook.com/coolpaki

Zajrzyj na mój Instagram www.instagram.com/coolpaki.pl

 

10 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Koniecznie przeczytaj