Każdego dnia podnosimy, chwytamy, przesuwamy i dotykamy tysiące rzeczy. Nawet nie jesteśmy świadomi, ile bakterii znajduje się na poszczególnych przedmiotach, nie wspominając o szybkości ich rozprzestrzeniania.
To w pierwszej kolejności nasze dłonie są narażone na działanie drobnoustrojów, które następnie przyczyniają się do wielu chorób i infekcji.
Na pierwszy rzut oka czyste dłonie, są niestety siedliskiem milionów zarazków, niewidocznych dla naszego wzroku. Jedynym rozwiązaniem na ich pozbycie się, jest dokładna higiena rąk. Jak prawidłowo myć ręce?
Kiedy należy myć ręce?
Niestety bardzo często zapominamy o higienie naszych rąk. Jak już to robimy, to w pośpiechu i bez większej dokładności. Odkąd temat koronawirusa trafił na pierwsze strony gazet, zaczęłam jeszcze bardziej zwracać uwagę na moje higieniczne nawyki, szczególnie w zakresie mycia rąk.
Bakterie na naszych dłoniach mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, dlatego ich prawidłowa higiena to podstawa. W jakich sytuacjach powinniśmy myć ręce, aby zachować zdrowie i nie pozwolić zarazkom na dalsze rozprzestrzenianie się?
Kluczowym momentem jest mycie rąk:
• przed, w trakcie i po przygotowaniu posiłku;
• przed jedzeniem;
• kiedy zajmujemy się chorą osobą (np. na grypę, biegunkę);
• po skorzystaniu z toalety (wiele osób o tym zapomina!!!);
• po kontakcie ze zwierzęciem, jego karmą lub odpadami;
• po kichnięciu, kaszlu i po wydmuchaniu nosa. Jeżeli jesteśmy chorzy, na naszych dłoniach zbiera się masa bakterii i wirusów;
• po zmianie pieluchy dziecka;
• po każdym powrocie do domu;
• po zakończeniu prac w ogrodzie;
• przed i po opatrzeniu rany lub skaleczenia.
Jak myć ręce?
Dokładne mycie rąk to najprostszy sposób na ochronę siebie i swoich bliskich przed niebezpiecznymi chorobami, przenoszonymi wraz z bakteriami na dłoniach. Czyste ręce to sposób na zachowanie zdrowia. Życie w pośpiechu sprawia, że np. wychodząc z toalety, często tylko przepłukujemy dłonie wodą. Niestety sama woda nie jest w stanie spłukać zarazków… Mydło odgrywa tutaj bardzo kluczową rolę.
Instrukcja prawidłowego mycia rąk:
• zwilż dłonie ciepłą lub zimną wodą i nałóż na nie mydło;
• pocieraj grzbiety i wewnętrzną stronę rąk, przestrzenie między palcami i pod paznokciami;
• szoruj tak przez około 20 sekund — wiele badań pokazuje, że Polacy myją ręce średnio przez 5 sekund. To stanowczo za mało na pozbycie się wszystkich zagrażających nam zarazków. Aby mieć pewność, że wystarczająco długo myjemy ręce możemy śpiewać jakiś fragment piosenki. U nas w przypadku dzieci sprawdza się zaśpiewanie 2-3 razy fragmentu piosenki pt. „Mydło lubi zabawę”:
„Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyję.
Mydło, mydło pachnące jak kwiatki na łące”.
• namydlone dłonie dokładnie spłukujemy czystą wodą;
• osuszamy czystym ręcznikiem lub pozwalamy na samoistne wyschnięcie. Jeżeli jesteśmy w miejscu publicznym np. w toalecie, nie suszmy rąk w ogólnodostępnych suszarkach.
To ogromne skupiska bakterii i kurzu, które wracają na nasze dłonie, a tego byśmy nie chcieli…
W obliczu zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa w przedszkolach, szkołach a także w miejscach pracy w toaletach zostały powieszone kartki z instrukcją „Jak dokładnie myć ręce?”. Bardzo dobre działanie profilaktyczne. Smutne jest jednak to, że często zapomina się o tym, żeby dbać o pełne zbiorniki na mydło.
Jeśli nie masz dostępu do wody i mydła, korzystaj z żeli lub chusteczek antybakteryjnych za każdym razem, kiedy uznasz to za konieczne. Najlepsze są te na bazie alkoholu z 60% stężeniem. Oczywiście musisz mieć na uwadze, że żele antybakteryjne nie uchronią Cię przed wszystkimi bakteriami, co sprawia, że nie są one tak skuteczne, jak woda z mydłem.
Jak więc używać żeli antybakteryjnych, aby działały?
• nałóż kilka kropli żelu na dłoń (ważne, żeby nie była tłusta, ponieważ żel nie jest wtedy tak skuteczny);
• pocieraj jedną dłonią o drugą, zwracając uwagę głównie na palce i paznokcie;
• wykonuj tę czynność tak długo, aż dłonie będą suche. Podobnie jak w przypadku mycia rąk wodą z mydłem cały ten proces powinien trwać około 20 sekund. Wtedy mamy pewność, że nasze dłonie są dokładnie zdezynfekowane i czyste.
Sprawmy, aby mycie rąk było naszym naturalnym odruchem. Tylko w taki sposób możemy ochronić przed wirusami, drobnoustrojami, czy nawet pasożytami siebie i naszych bliskich.
Jeśli spodobał Ci się mój wpis udostępnij go proszę, klikając UDOSTĘPNIJ.
Polub moją stronę na Facebooku www.facebook.com/coolpaki
Zajrzyj na mój Instagram www.instagram.com/coolpaki.pl