piątek, 29 maja, 2020

Jakimi roślinami wypełnić dom

Całe lata nie miałam w domu kwiatów. Jaki był powód? Powodów było kilka.

Jak jeszcze nie mieliśmy swojego mieszkania sama myśl o przewożeniu w trakcie przeprowadzki, poza setką różnych rzeczy jeszcze kwiatów napawał mnie przerażeniem.

Poza tym byłam tak zabiegana, że obawiałam się, że kwiaty pod moją ręką uschną  z pragnienia.

I jeszcze zastanawianie się przed jakimkolwiek dłuższym wyjazdem co z nimi  zrobić, żeby nie pousychały w trakcie naszej nieobecności – nie dla mnie.

Co się w takim razie teraz zmieniło? Przecież własne mieszkanie mamy już od pięciu lat i do tego czasu zero zieleniny w doniczkach, nie licząc ziół. Pierwsza myśl o nich pojawiła się u mnie już około roku temu po przeczytaniu książki Shinrin Yoku. Potrzebowałam jednak jeszcze trochę czasu, żeby myśl o dodatkowych obowiązkach i płynących nich korzyści we mnie dojrzała.

Obecnie mamy pięć kwiatów, które pojawiły się w przeciągu dwóch tygodni. Na pewno z czasem będzie ich więcej.  Nie kupuję przypadkowych kwiatów. Wybieram te, o których czytałam w w/w książce. Za namową autora książki postanowiłam zaprosić las do domu, czyli wypełnić go roślinami. I nie chodzi w tym przypadku tylko o to, żeby było pięknie. Chodzi o to, że rośliny pomagają nam oddychać. To dzięki nim w naszych mieszkaniach jest więcej tlenu, co wpływa na nas korzystnie. W mieszkaniach powietrze może zawierać od dwóch do pięciu razy więc zanieczyszczeń niż na zewnątrz, a rośliny pozwalają w naturalny sposób się ich pozbyć. Wchłaniają toksyczne substancje zawarte między innymi w papierosach, farbach czy też środkach czystości.

Wyobraźcie sobie, że w ramach badań nad metodami oczyszczania powietrza NASA stworzyła listę dziesięciu roślin, które najlepiej sprawdzają się w oczyszczaniu powietrza.

Jesteście ciekawi co to za rośliny? Całą dziesiątkę znajdziecie w dalszej części tekstu. Może którąś z nich macie już u siebie w domu.

 

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat tworzy gęste kępy długich, ciemnozielonych liści o pięknie błyszczącej powierzchni, osadzonych na długich ogonkach. W momencie kwitnienia pojawiają się oryginalne, białe kwiaty o delikatnym zapachu, kształtem przypominające skrzydła. Roślina może kwitnąć nawet cały rok, jeżeli zapewnimy jej jak najlepsze warunki oraz odpowiednią wilgotność powietrza. Skrzydłokwiat pięknie się prezentuje, a dodatkowo jest rośliną niewymagająca, łatwą w uprawie, odporną na choroby i szkodniki.

Epiremnum złociste

To roślina, której ozdobne pnącze z liści może osiągnąć do 4,5 m długości. Ma sercowate, bardzo dekoracyjne liście – nakrapiane, o żółtych bądź jasnozielonych smugach. Roślina nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, nie lubi także nadmiaru wody – jeśli ma zbyt mokro, na liściach pojawiają się brązowe plamy.

Bluszcz pospolity

Rośliny te najlepiej rosną w miejscu półcienistym, oddalonym od okna i silnego nasłonecznienia. Liście bluszczu z wierzchu są błyszczące, ciemnozielone z wyraźną siatką jasnożółtych nerwów, a pod spodem jaśniejsze i matowe. Bluszcze rosnące w domach dorastają do 200 cm. Rosną dość szybko – nawet do 40 cm rocznie.

I własnie bluszcz jest jedną z roślin, która znalazła miejsce w naszych progach.

Chryzantema

Może jesteście zaskoczeni pojawieniem się chryzantemy na liście NASA tak samo jak  ja. Ta roślina kojarzy się nam głównie z listopadem i pojawianiem się na cmentarzach. Jednak okazuje się, ze jest to nie tylko piękna, ale też wdzięczną w uprawie w warunkach domowych rośliną. Doniczkowe chryzantemy to obficie i długo kwitnące rośliny. Zapewnij im jasne, ale chłodne miejsce i regularnie je podlewaj.

Gerbera

Gerbera kojarzy nam się raczej z kwiatem ciętym, a nie doniczkowym. A szkoda, ponieważ w doniczce kwitnie bardzo długo, a w odpowiednich warunkach kwiaty pojawiają się w zasadzie cały rok.

Sansewieria gwinejska

Podobno dobrze postawić sansewierię w sypialni. Sansewieria jest rośliną długowieczną i bardzo wytrzymałą na niekorzystne warunki: suszę, duże różnice temperatur, silne nasłonecznienie. Nie lubi tylko nadmiernego podlewania. Roślina dorasta do 100–120 cm wysokości, zazwyczaj jednak osiąga 40–80 cm.

Sansewieria, to kolejny kwiat w naszym domu.

Chamedora

Chamedora wytworna najlepiej rośnie w półcieniu i cieniu – można ją ustawić w głębi pomieszczenia. Nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Rośnie dość wolno. Planując uprawę chamedory w mieszkaniu należy pamiętać, że dość szeroko się rozrasta i dlatego należy dla niej przeznaczyć sporo miejsca.

Ten piękny kwiat również musiał pojawić się u nas.

Azalia

Z reguły podziwiamy je w parkach, a okazuje się, że ich pięknem możemy rozkoszować się również w mieszkaniach. Warto wiedzieć, że azalie są bardzo wymagające, a pierwsze tygodnie w nowym miejscu są dla roślin najważniejsze. Z tego względu, to raczej nie jest kwiat dla mnie. Azaliom należy zapewnić odpowiednio nasłonecznione, ale jednocześnie chłodne miejsce. Podlewać należy obficie, ale uważać, żeby nie przelać. I koniecznie trzeba ją nawozić.

Dracena obrzeżona

Dracena obrzeżona dorasta do 70–80 cm wysokości. Podobnie jak inne draceny, jest łatwa w uprawie i dość odporna na niesprzyjające warunki. Lubi wilgotne powietrze, dobrze jest zatem zraszać roślinę, szczególnie w ciepłe dni. Najlepiej postawić ją w jasnym miejscu, ale tak, aby nie padały na nią bezpośrednie promienie słoneczne.

Zielistka Sternberga

Zielistka Sternberga, to jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Jest rośliną mało wymagającą, nadaje się zarówno do miejsc nasłonecznionych, jak i zacienionych. Zielistkę podlewać należy umiarkowanie, latem 2–3 razy w tygodniu, a zimą rzadziej. Roślina jest wytrzymała na suszę. Latem należy roślinę codziennie zraszać i chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

I na koniec jeszcze jedna ważna informacja szczególnie istotna w okresie jesienno-zimowym. Rośliny doniczkowe zwiększają wilgotność powietrza, zapobiegając chorobom dróg oddechowych. Dzięki nim rzadziej kaszlemy i mamy mniejsze bóle gardła. Co wy na to?

Wszystkie te, i inne rośliny nie tylko ozdobią dom, ale również sprawią, ze będziemy czuć się spokojniejsi i szczęśliwsi.

 

Joanna Kołpak – Coolpak

Jeśli spodobał Ci się mój wpis udostępnij go proszę, klikając UDOSTĘPNIJ.

Polub moją stronę na Facebooku www.facebook.com/coolpaki

Zajrzyj na mój Instagram www.instagram.com/coolpaki.pl

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Koniecznie przeczytaj

Zamek Ogrodzieniec

Nasza kolejna wycieczka. Pomału rozkręcamy się po tym zastoju. Tym razem wybór padł na ... Zamek w Ogrodzieńcu Z naszej czwórki tylko ja byłam na zamku...

Codzienność mamy

Ostatnio dzieci miały spać u cioci. O 21:00 dzwoni ciocia i mówi, że Staś chce do domu. Co było robić, pojechaliśmy po niego. Następnego...

Poszukiwanie nowej drogi rozwoju

Nikt nie spodziewał się, że kiedykolwiek może nas dopaść taka sytuacja jak obecnie. Wirus, który w zatrważającym tempie rozprzestrzenia się po całym świecie kojarzy...