Całe lata nie miałam w domu kwiatów. Jaki był powód? Powodów było kilka.
Jak jeszcze nie mieliśmy swojego mieszkania sama myśl o przewożeniu w trakcie przeprowadzki, poza setką różnych rzeczy jeszcze kwiatów napawał mnie przerażeniem.
Poza tym byłam tak zabiegana, że obawiałam się, że kwiaty pod moją ręką uschną z pragnienia.
I jeszcze zastanawianie się przed jakimkolwiek dłuższym wyjazdem co z nimi zrobić, żeby nie pousychały w trakcie naszej nieobecności – nie dla mnie.
Co się w takim razie teraz zmieniło? Przecież własne mieszkanie mamy już od pięciu lat i do tego czasu zero zieleniny w doniczkach, nie licząc ziół. Pierwsza myśl o nich pojawiła się u mnie już około roku temu po przeczytaniu książki Shinrin Yoku. Potrzebowałam jednak jeszcze trochę czasu, żeby myśl o dodatkowych obowiązkach i płynących nich korzyści we mnie dojrzała.
Obecnie mamy pięć kwiatów, które pojawiły się w przeciągu dwóch tygodni. Na pewno z czasem będzie ich więcej. Nie kupuję przypadkowych kwiatów. Wybieram te, o których czytałam w w/w książce. Za namową autora książki postanowiłam zaprosić las do domu, czyli wypełnić go roślinami. I nie chodzi w tym przypadku tylko o to, żeby było pięknie. Chodzi o to, że rośliny pomagają nam oddychać. To dzięki nim w naszych mieszkaniach jest więcej tlenu, co wpływa na nas korzystnie. W mieszkaniach powietrze może zawierać od dwóch do pięciu razy więc zanieczyszczeń niż na zewnątrz, a rośliny pozwalają w naturalny sposób się ich pozbyć. Wchłaniają toksyczne substancje zawarte między innymi w papierosach, farbach czy też środkach czystości.
Wyobraźcie sobie, że w ramach badań nad metodami oczyszczania powietrza NASA stworzyła listę dziesięciu roślin, które najlepiej sprawdzają się w oczyszczaniu powietrza.
Jesteście ciekawi co to za rośliny? Całą dziesiątkę znajdziecie w dalszej części tekstu. Może którąś z nich macie już u siebie w domu.
Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat tworzy gęste kępy długich, ciemnozielonych liści o pięknie błyszczącej powierzchni, osadzonych na długich ogonkach. W momencie kwitnienia pojawiają się oryginalne, białe kwiaty o delikatnym zapachu, kształtem przypominające skrzydła. Roślina może kwitnąć nawet cały rok, jeżeli zapewnimy jej jak najlepsze warunki oraz odpowiednią wilgotność powietrza. Skrzydłokwiat pięknie się prezentuje, a dodatkowo jest rośliną niewymagająca, łatwą w uprawie, odporną na choroby i szkodniki.
Epiremnum złociste
To roślina, której ozdobne pnącze z liści może osiągnąć do 4,5 m długości. Ma sercowate, bardzo dekoracyjne liście – nakrapiane, o żółtych bądź jasnozielonych smugach. Roślina nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, nie lubi także nadmiaru wody – jeśli ma zbyt mokro, na liściach pojawiają się brązowe plamy.
Bluszcz pospolity
Rośliny te najlepiej rosną w miejscu półcienistym, oddalonym od okna i silnego nasłonecznienia. Liście bluszczu z wierzchu są błyszczące, ciemnozielone z wyraźną siatką jasnożółtych nerwów, a pod spodem jaśniejsze i matowe. Bluszcze rosnące w domach dorastają do 200 cm. Rosną dość szybko – nawet do 40 cm rocznie.
I własnie bluszcz jest jedną z roślin, która znalazła miejsce w naszych progach.
Chryzantema
Może jesteście zaskoczeni pojawieniem się chryzantemy na liście NASA tak samo jak ja. Ta roślina kojarzy się nam głównie z listopadem i pojawianiem się na cmentarzach. Jednak okazuje się, ze jest to nie tylko piękna, ale też wdzięczną w uprawie w warunkach domowych rośliną. Doniczkowe chryzantemy to obficie i długo kwitnące rośliny. Zapewnij im jasne, ale chłodne miejsce i regularnie je podlewaj.
Gerbera
Gerbera kojarzy nam się raczej z kwiatem ciętym, a nie doniczkowym. A szkoda, ponieważ w doniczce kwitnie bardzo długo, a w odpowiednich warunkach kwiaty pojawiają się w zasadzie cały rok.
Sansewieria gwinejska
Podobno dobrze postawić sansewierię w sypialni. Sansewieria jest rośliną długowieczną i bardzo wytrzymałą na niekorzystne warunki: suszę, duże różnice temperatur, silne nasłonecznienie. Nie lubi tylko nadmiernego podlewania. Roślina dorasta do 100–120 cm wysokości, zazwyczaj jednak osiąga 40–80 cm.
Sansewieria, to kolejny kwiat w naszym domu.
Chamedora
Chamedora wytworna najlepiej rośnie w półcieniu i cieniu – można ją ustawić w głębi pomieszczenia. Nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Rośnie dość wolno. Planując uprawę chamedory w mieszkaniu należy pamiętać, że dość szeroko się rozrasta i dlatego należy dla niej przeznaczyć sporo miejsca.
Ten piękny kwiat również musiał pojawić się u nas.
Azalia
Z reguły podziwiamy je w parkach, a okazuje się, że ich pięknem możemy rozkoszować się również w mieszkaniach. Warto wiedzieć, że azalie są bardzo wymagające, a pierwsze tygodnie w nowym miejscu są dla roślin najważniejsze. Z tego względu, to raczej nie jest kwiat dla mnie. Azaliom należy zapewnić odpowiednio nasłonecznione, ale jednocześnie chłodne miejsce. Podlewać należy obficie, ale uważać, żeby nie przelać. I koniecznie trzeba ją nawozić.
Dracena obrzeżona
Dracena obrzeżona dorasta do 70–80 cm wysokości. Podobnie jak inne draceny, jest łatwa w uprawie i dość odporna na niesprzyjające warunki. Lubi wilgotne powietrze, dobrze jest zatem zraszać roślinę, szczególnie w ciepłe dni. Najlepiej postawić ją w jasnym miejscu, ale tak, aby nie padały na nią bezpośrednie promienie słoneczne.
Zielistka Sternberga
Zielistka Sternberga, to jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Jest rośliną mało wymagającą, nadaje się zarówno do miejsc nasłonecznionych, jak i zacienionych. Zielistkę podlewać należy umiarkowanie, latem 2–3 razy w tygodniu, a zimą rzadziej. Roślina jest wytrzymała na suszę. Latem należy roślinę codziennie zraszać i chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
I na koniec jeszcze jedna ważna informacja szczególnie istotna w okresie jesienno-zimowym. Rośliny doniczkowe zwiększają wilgotność powietrza, zapobiegając chorobom dróg oddechowych. Dzięki nim rzadziej kaszlemy i mamy mniejsze bóle gardła. Co wy na to?
Wszystkie te, i inne rośliny nie tylko ozdobią dom, ale również sprawią, ze będziemy czuć się spokojniejsi i szczęśliwsi.
Jeśli spodobał Ci się mój wpis udostępnij go proszę, klikając UDOSTĘPNIJ.
Polub moją stronę na Facebooku www.facebook.com/coolpaki
Zajrzyj na mój Instagram www.instagram.com/coolpaki.pl