sobota, 15 czerwca, 2024

„Leśna szkoła dla każdego”

Jako jedni z pierwszych mieliśmy okazję zapoznać się z nową pozycją wydawnictwa Muza „Leśna szkoła dla każdego”. Książka mnie zaskoczyła, bo spodziewałam się pozycji dla dzieci, a to jak się okazało raczej jest propozycja dla rodziców, nauczycieli i tych wszystkich, którzy chcą miło i kreatywnie spędzić z dziećmi czas w lesie, parku lub innym miejscu gdzie są drzewa. Dzieci w trakcie czytania tej książki nieziemsko się nudzą 😉 Przynajmniej moje 🙂

Propozycje zabaw przedstawione w książce są przeznaczone dla dzieci w wieku od 3 do 11 lat i co ważne są to zabawy na świeżym powietrzu, wśród drzew. Przeczytacie na przykład jak wykonać ciekawy kijek wędrowniczek. Taki kijek bardzo często towarzyszy nam w trakcie leśnych spacerów, ale nigdy nie pomyślałam żeby go w jakiś sposób przyozdobić.

Tym razem ozdobiliśmy go mleczami. Obwiązałam je wokół kijka jakąś trawką, ale żeby było prościej możecie zabrać ze sobą sznurek albo jakąś kolorową włóczkę.

Nasze dzieci bardzo lubią leśne wędrówki i nie musimy na szczęście ich specjalnie do nich zachęcać.

Sami też chętnie wyruszamy na leśne spacery, bo jest to czas żeby się wyciszyć porozmawiać, zacieśnić wspólne więzi.

W trakcie spacerów zwracamy uwagę dzieci na rośliny, zwierzęta. Ptaki w lesie spotykamy i słyszymy na każdym kroku, ale spotykamy także zające i sarny.

Atrakcja jest wejście na leśną ambonę,

ale też pogrzebanie w ziemi.

Zabawa na całego.

W trakcie naszego spaceru w lesie było jeszcze mokro i dlatego nie wykorzystaliśmy w pełni propozycji książki, ale były inne atrakcje. Kałuże zawsze się sprawdzają 🙂

Dzieci są ciekawe wszystkiego. Trzeba się tylko przygotować na odpowiadanie na dziesiątki pytań 🙂

Niestety w lesie widujemy sporo śmieci. Smutne to jest. Wtedy wykorzystujemy tę sytuację, żeby wytłumaczyć dzieciom, że nie należy śmiecić, i to nie tylko w lesie.

Leśne wędrówki  i zabawy są tak fajne, że dzieci nie chcą wracać do domu. Staś ostatnio strzelił focha.

Jeśli  lubisz spacery po lesie, ale Twoje dziecko lub dzieci  nie przepadają za leśnymi wędrówkami, to skorzystaj z propozycji zawartych w „Leśnej szkole dla każdego”.

Zróbcie wspólnie twarze z błota, łuk i strzałę, stroik na głowę, ramki z patyków …

Pobawcie się w ścieżkę mrówek, głodne ptaki, nietoperz i ćma …

Zbudujcie szałas, poznajcie podstawowe węzły, porozmawiajcie o paleniu ogniska w lesie …

Te i mnóstwo innych propozycji znajdziecie w książce. Polecam 🙂

I polecają też oczywiście autorzy książki. Jak o niej opowiadają możecie zobaczyć tutaj.

Poprzedni artykułKolorowy tort
Następny artykułJabłka na kruchym cieście

18 KOMENTARZE

 1. Ciekawe porady! Nie mam dzieci, ale już niebawem zostanę ciocią i powolutku gromadzę literaturę dla rodziców, by mieć co sprezentować. Pamiętam, że ja wychowywałam się blisko lasu i NIGDY mi si w nim nie nudziło… Każdy patyk i źdźbło trawy było dla mnie zaproszeniem do zabawy!

 2. Tytuł posta mnie zaciekawił, bowiem interesuje się edukacją alternatywną i myślę o domowym przedszkolu dla moich pociech 😉 Leśne szkoły i przedszkola są w kręgu moich zainteresowań, myślę więc, że nie zbłądziłam wpadając 'do Ciebie’.
  Dla mnie przydatny post 🙂
  Odnotowuję na liście pozycji książkę, o której piszesz.
  Pozdrawiam 🙂

 3. Super! Jestem bardzo ciekawa tej ksiazki. Moje dzieci na razie sa za male aby cokolwiek z tego wyniesc, ale jeszcze chwila i „lesne porady” beda na miare zlota 😉

  ps. Piekne zdjecia!

 4. Piękne zdjęcia! Uwielbiam las, jego zapach, a także łażenie między drzewami, patrzenie, słuchanie… i budowanie szałasów też 😉 Bardzo podoba mi się ramka z gałęzi, która zrobiliście – pomysł ściągnę przy najbliższej leśnej okazji. A książkę, o której piszesz mieć muszę!

 5. Ale tu ładnie! Niby las, a tyle rzeczy do roboty. Ja też lubię. Niektórzy prawie nie wchodzą do lasu, bo boją się kleszczy. My chodzimy, jeśli nie ma jakiegoś wysypu.

 6. Super propozycja. Wreszcie ktoś pomyślał o tym że można spędzać czas z dziećmi na świeżym powietrzu i nie boi się że dziecko się ubrudzi 🙂
  My na razie spacerujemy w wózku 🙂 razem z psami 🙂

  • Poważnie 🙂 Bo to nie jest książka dla dzieci tylko podręcznik dla dorosłych na temat tego co zrobić, żeby dzieci nie nudziły się w lesie 🙂

 7. Muszę się za nią rozejrzeć:-) Ja mogę polecić moją ulubioną książkę ” Zatrzymać dzień”. Dodaje życiowego kopa. Serdecznie polecam 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Koniecznie przeczytaj