poniedziałek, 25 września, 2023

Mały buntownik – instrukcja obsługi

Jeśli jesteś rodzicem niemal każdego dnia spotykasz się z z reakcjami dziecka, które wyprowadzają Cię z równowago albo takimi, na które nie wiesz jak zareagować. Czasami ręce Ci opadają i czujesz bezsilność. Znasz to uczucie prawda?

Dwie mamy (Anne-Claire i Lynda) udowadniają, że wyjście z rodzicielskich impasów jest możliwe. Zainspirowane ideą pozytywnej dyscypliny Jean Nelson, autorki pokazują niezwykłą siłę metody wychowawczej opartej na empatii i wzajemnym szacunku.

Anne-Claire jest psychologiem klinicznym, a przed wszystkim jest mamą czwórki dzieci. Natomiast Lynda jest mamą dwójki nadwrażliwych (wysoki potencjał intelektualny i ADHD) dzieci oraz ilustratorką, która pasjonuje się psychologią. Mamy poznały się na warsztatach prowadzonych przez Anne-Claire, dzięki temu dzisiaj możemy korzystać z ich wiedzy, którą zawarły w książce

Mały buntownik. Instrukcja obsługi. Kiedy kryzys jest motorem rozwoju.

Książka „Mały buntownik. Instrukcja obsługi. Kiedy kryzys jest motorem rozwoju.” zmienia spojrzenie na dziecięce reakcje tłumacząc co dziecko próbuje wyrazić swoim zachowaniem. Okazuje się, że zmiana perspektywy pozwala, wydawałoby się w beznadziejnych sytuacjach, na zbudowanie relacji opartej zarówno na stanowczości, jak i na życzliwości oraz na zacieśnianie więzi.

Książka podzielona jest na sześć rozdziałów:

1/ Dziecko nie chce …

Znacie dzieci, które chętnie sprzątają swoje zabawki? Ja nie. Moje chętnie wszystkie porozwalają w pięć minut, ale od sprzątania wymigują się jak mogą. Okazuje się, że własnie są głodne, chce im się siku, są zmęczone…

2/ Dziecko nie radzi sobie z emocjami …

Ileż to razy zmagałam się z wymuszaniem przez dzieci cukierków lub innych rzeczy w sklepie. Na szczęście już wcześniej znalazłam na to sposób, o którym pisałam TUTAJ. Jednak zdarza się, ze jestem obserwatorem takich sytuacji i nie zazdroszczę tym rodzicom.

3/ Dziecko uważa, że jest beznadziejne …

Myślę, że moje dzieci są jeszcze za małe, żeby myśleć o sobie w tych kategoriach, a z drugiej strony też ciągle pracuję nad tym, żeby miały wysokie poczucie własnej wartości.

4/ Dziecko jest takie absorbujące …

5/ Relacje z innymi są takie trudne …

6/ Dziesięć ścieżek prostego wychowania …
– Rozwijajmy nasz zmysł obserwacji i poświęcajmy więcej uwagi dziecku
– Uczmy się, jak wejść w świat naszego dziecka, nawiązać z nim więź
– Wyruszając z miejsca gdzie teraz jest nasze dziecko, prowadźmy je dalej, rozwijając jego potencjał
– Wspierajmy dziecko na jego drodze postępu
Starajmy się zrozumieć, jakie potrzeby kryją się za trudnymi zachowaniami dziecka
– Rozwijajmy równolegle własną zdolność samoregulacji i zdolność samoregulacji dziecka, doskonaląc inteligencje emocjonalną
– Nieustannie korygujmy naszą postawę wychowawczą, by towarzyszyć dziecku w rozwoju
– Kształtujmy zdolności społeczno-emocjonalne
– Umacniajmy więź bez względu na wszystko i wbrew wszystkiemu
– Dajmy sobie czas i skoncentrujmy się na tym co ważne

W książce znajdziecie wskazówki jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami zarówno u małych jak i tych starszych dzieci. W każdym momencie możecie sięgnąć po wiedzę w niej zawartą, żeby przypomnieć sobie sobie rady odnośnie jakiegoś zachowania. Znajdziecie je bez problemu, bo każdy rozdział jest oznaczony innym kolorem, a treść ilustrowana pozwala szybko odszukać interesujący nas temat.

Książka ta jest wartościową pozycją dla rodziców, którzy chcą pracować nad swoimi reakcjami na reakcje dzieci, a tym samym zmieniając relacje z dziećmi na lepsze.

 

19 KOMENTARZE

  1. Wygląda na ciekawę lekturę! Uwielbiam ten blog. Bardzo się cieszę, że trafiłam. Przeczytałam już wiekszość treści i z wypiakami na twarzy czekam na kolejne. Tak trzymać. Pozdrawiam.

  2. Życie z małym buntownikiem nie jest łatwe, wiem coś o tym… kiedy mam kryzys zawsze sięgam po książkę ” jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”… i zaczynam od początku z nową dawką cierpliwości 🙂 Stopniowo jest coraz lepiej

  3. Książka wygląda na świetny poradnik dla zagubionych rodziców! Fajnie, że są na rynku pozycje, które w czytelny sposób wskazują, jak najlepiej wybrnąć z trudnych sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Koniecznie przeczytaj