sobota, 15 czerwca, 2024

Na szczęście mamy wybór

Żyjemy w dwudziestym pierwszym wieku. Szybki rozwój technologii ułatwia nam życie. Na co dzień korzystamy z jego dobrodziejstw takich jak laptopy, tablety, smartfony, mp3-ki. Technologia przyczyniła się też w ogromnym stopniu do rozwoju medycyny.  Dzięki odpowiednim sprzętom medycznym wiele osób, które jeszcze dekadę temu nie miałyby szans na przeżycie dzisiaj cieszy się z uroków życia. Często nie mamy świadomości i nie zastanawiamy się nawet nad wieloma udogodnieniami, które daje nam współczesna technologia i rozwijający się dzięki niej ogólnopojęty przemysł. Każdego dnia jemy i pijemy produkty, które powstają w tysiącach sztuk na taśmach produkcyjnych lub takie, które powstają w małych manufakturach.  A wszystko to dzięki rozwoju technologii.

Rozwój technologii, który w ogromnym stopniu ułatwia nam życie  w dzisiejszych czasach przyczynia się jednak także do szybszego tempa tego życia, zaganiania, zabiegania, braku czasu – nie ważne jak to nazwiemy. Z braku czasu nie uprawiamy własnego ogródka, nie robimy własnych przetworów tylko biegniemy do sklepu i kupujemy gotowe przetworzone produkty, które  dalece odbiegają od tych naturalnych i na pewno nie są tak zdrowe.

Co jakiś czas docieraj do nas informacje o szkodliwości różnych substancji, które  są dodawane do produktów spożywczych jak na przykład glutaminian sodu czy też syrop glukozowo-fruktozowy. Ostatnio natomiast głośno było odnośnie szkodliwości oleju palmowego.  W zasadzie, to cała afera dotyczyła Nutelli, która zawiera sporo, bo aż 32% tegoż oleju.  Postanowiłam dla własnego dobra i dobra mojej rodziny przyjrzeć się bliżej temu problemowi.

Co to jest ten olej palmowy i czy rzeczywiście jest taki szkodliwy? Okazuje się, że olej palmowy pozyskiwany z palm oleistych, który jest nierafinowany i ma kolor pomarańczowawy jest zdrowym olejem, zawiera beta-karoten, koenzym Q10, tłuszcze nasycone. O co więc ta cała afera?  Ponieważ olej palmowy, który jest zawarty miedzy innymi w Nutelli jest olejem przetworzonym na tłuszcz bezzapachowy twardy zawierający szkodliwe kwasy trans.  Taki tłuszcz doprowadza chociażby do miażdżycy, otyłości brzusznej, małej odporności komórek na insulinę, co prowadzić może do cukrzycy. Udowodniono również, że ma działanie rakotwórcze, powoduje raka nerek, może też powodować zaburzenia rozmnażania.

Dzieci, które jedzą dużo takich tłuszczów szybko tyją, są mało sprawne, dużo gorzej funkcjonuje ich układ nerwowy co się odbija na ich umiejętności koncentracji i przyswajaniu wiedzy.

W takim razie skoro jest on taki szkodliwy, to dlaczego jest używany w przemyśle spożywczym? Odpowiedź możne być tylko jedna, bo jest najtańszym dostępnym tłuszczem i koncerny tak chętnie z niego nie zrezygnują.

Najbardziej byłam zaskoczona wypowiedzią Pana doktora z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH goszczącego w jednym z programów śniadaniowych, który na pytanie dotyczące zakazu produkcji produktów z olejem palmowym odpowiedział „Nie bardzo możemy jej zakazać. Nie bardzo mamy odpowiedniki dla oleju palmowego”.

Olej palmowy można znaleźć w rożnych produktach miedzy innymi w chipsach, słonych przekąskach, płatkach śniadaniowych, kostkach rosołowych, słodyczach, ciastkach, czekoladach. Z ciekawości przetrząsnęłam ostatnio półki w sklepie spożywczym i o dziwo znalazłam płatki śniadaniowe bez oleju palmowego, czekoladę bez oleju palmowego, a także krem orzechowo-czekoladowy bez oleju palmowego. Czyli można!

Co zrobicie z ta widzą, to już od Was zależy. Ja chcę dbać o zdrowe odżywianie mojej rodziny. Nutellę uwielbiamy. Nawet kiedyś zamówiłam naklejki z imionami Stasia i Antoninki na Nutellę z myślą, że jak już będą potrafili odczytać swoje imiona to im zrobię niespodziankę i nakleję na słoik.

Naklejki są, ale z Nutellą się pożegnamy tak samo jak z produktami, które zawierają olej palmowy, a które można zastąpić takimi, które tego oleju nie zawierają.

Może to masło orzechowo-czekoladowe nie jest tak kremowe, ale też jest smaczne i przede wszystkim zdrowe.

Mam wybór Ty też!

 

 

Poprzedni artykułCiasteczka czekoladowe
Następny artykułOwsiane batoniki

4 KOMENTARZE

  1. A my przez ostatnie kilka miesięcy rozpuszczamy po prostu dowolną dobrej jakości czekoladę w zagotowanej kremówce. Po ostudzeniu mamy aksamitny krem do wszelakiego wykorzystania. Dzieciaki i mąż się zajadają i mówią, ze to lepsze od nutelli, choć u nas nutella na szczęście w domu gościła sporadycznie, bardziej jako składnik ciasta.

    • A sprawdziłaś czy czekolada nie zawiera oleju palmowego? Ja ostatnio szukałam takiej i znalazłam jedną. Pozostałe mają w składzie olej palmowy. Ta cała sytuacja odbiła się na Nutelli, bo jest w niej najwięcej tego oleju, ale niestety ten olej jest niemalże we wszystkim. Może się okazać, że więcej go spożywamy sumując wszystkie produkty niż od czasu do czasu w Nutelli.

      • No oczywiście, ze sprawdzałam. Zawsze czytamy etykiety. Podobnie jak nie kupujemy artykułów z syropem glukozowo-fruktozowym i wiele wiele innych. Zresztą staramy się w ogóle nie kupować słodyczy przemysłowych. Po prostu więcej pieczemy w domu. Zwracamy zresztą uwagę na etykiety wszystkich produktów. Niestety najgorzej jest z kupowaniem owoców i warzyw. A uczciwość producentów to druga strona medalu. Niestety nie tylko samo odżywianie jest bardzo istotne, ale to w co pakujemy jedzonko, w czym przechowujemy, jakich pomocy kuchennych używamy itd. Nie wspomnę o ubraniach.Taka powszechna sprawa, jak ponowne używanie butelek plastikowych po wodzie mineralnej. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak jest szkodliwe. Cóż przykładów można by mnożyć. Niestety mam wrażenie, że żyjemy w świecie w którym z każdej strony czyhają na nas zagrożenia i dopóki sankcje prawne, jakaś etyka producentów się nie zmieni, to będziemy dalej tkwić w takiej rzeczywistości. Na szczęście my konsumenci jesteśmy coraz bardziej świadomi, ale jednak jest i będzie bardzo duża grupa osób dla której jakość jedzenia i produktów nie będzie ważna…wystarczy spojrzeć do wózków w marketach. 🙁

        • Niestety tak to jest. Czy się coś zmieni? Szczerze wątpię. Sami musimy zadbać w miarę możliwości o swoje zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Koniecznie przeczytaj