poniedziałek, 20 maja, 2024

Najlepsze gry dla dzieci i nie tylko

Bardzo lubimy grać w gry planszowe dla dzieci i często po nie sięgamy.  Nie wszystkie, które Wam chcę pokazać nadają się dla Stasia, ale Tosieńka we wszystkich radzi sobie świetnie 🙂

1/ Hape „Wyścigi na palcach”

Gra przeznaczona dla dzieci od 4 lat.
Od 1 do 4 raczy.

Zasady gry: Każdy uczestnik wybiera sobie kolor bambusowego patyczka. Do wyboru jest czerwony, żółty, pomarańczowy i zielony kolor. Grę rozpoczyna najmłodszy gracz rzutem kostkami. Na kostkach są różne kombinacje kolorystyczne. Po rzucie kostkami gracze jak najszybciej wybierają odpowiednio kolorystycznie bambusowe pierścienie i nakładają na palce. Kto pierwszy nałoży pierścienie dzwoni dzwonkiem. Sprawdzamy czy dzieci wybrały odpowiednie kolory. Kolory pasujące do koloru wybranego patyczka nakładamy na patyczek, a resztę odkładamy do okręgu z pierścieniami. Wygrywa dziecko, które jako pierwsze uzbiera na patyczku cztery pierścienie we właściwym kolorze.

Gra pełna emocji ćwicząca refleks i zręczność. Przy okazji powtarzamy kolory i liczenie do czterech 🙂

2/ Janod „Wyścigi kotów”


Gra przeznaczona dla dzieci od 6-12 lat.
Mam więcej niż 12 lat i świetnie się bawiłam. Dziwi mnie określanie górnej granicy wieku w grach 🙂
Od 2 do 4 graczy.

Zasady gry: Rozkładamy planszę i ustawiamy drzewa i krzewy z płotkami na zielonych polach na planszy. Kotki stawiamy przy odpowiednich domkach. Obok planszy ustawiamy żetony. Każdy gracz wybiera sobie figurkę kotka. Gracze po kolei naśladują kocie miauczenie. Ten, który zrobi to najlepiej rozpoczyna grę. Zarówno kolejność, jak i poruszanie się po planszy odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Rozpoczynamy grę rzutem kostką. Jeśli gracz wyrzuci cyfrę od 1 do 4 przesuwa się o tyle oczek do przodu. Jeśli wyrzuci drzewo lub krzewy przemieszcza się do najbliższego pola z roślinnością. Jeśli natomiast został wyrzucony obrazek psa, gracz przesuwa psa do następnego pola z budą. Jak gracz zatrzyma się na polu ze sklepem dostaje żeton z odpowiednim produktem. Zebrane żetony gracze układają przed sobą.

Figurka psa porusza się tylko od budy do budy. Jeśli po drodze spotka kota, to kot musi uciekać do swojego domku chyba, że ma przy sobie żeton z jedzeniem, którym może przekupić psa. Gracz może zdecydować czy wraca do domku czy daje jedzenie. Jeśli kot podczas spotkania z psem znajduje się na polu roślinności może uciec przed psem na drzewo lub krzaki i jest bezpieczny. Jeśli kot trafi na pole budy, a psa tam nie ma – porusz się dalej. Jeśli pies jest w budzie kot musi uciekać do swojego domku albo dać psu jedzenie jeśli takie ma.

Celem gry jest dotarcie do domu z jak największa ilością jedzenia. Aby zakończyć grę gracz musi w ostatnim ruchu wyrzucić dokładnie taką ilość oczek jaka mu brakuje, aby dotrzeć do domku.

Gra ćwiczy skupienie, myślenie strategiczne, cierpliwość oraz liczenie do czterech.

3/ DJECO „Gra planszowa Lezard Domino”


Gra przeznaczona dla dzieci od 5 do 99 lat 🙂
Od 2 do 4 graczy.

Zasady gry: Układamy planszę. Każdy gracz wybiera sobie kolor jaszczurki. Klocki domino dzielimy w przypadku 2 graczy po 30 domino, jak jest 3 lub 4 graczy po 15 domino. Pozostałe jaszczurki i domino odkładamy na bok. Żetony kładziemy przed planszą obrazkami do dołu. Grę rozpoczyna najmłodszy gracz. Następnie gra jest kontynuowana zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Gracz podnosi żeton. Jeśli na żetonie jest jeden kolor gracz stawia klocek domino na najbliższym polu o tym kolorze na jaszczurce zaczynając od głowy. Jeśli na żetonie są dwa kolory, to stawia dwa domina o wybranych kolorach na najbliższych wolnych miejscach od głowy jaszczurki. Jeśli gracz w trakcie stawiania domina przewróci inne domina to zabiera przewrócone domina. Jeśli na żetonie jest jaszczurka w kolorze jaszczurki gracza, to gracz przewraca domina począwszy od domina od głowy i przewrócone zabiera. Jeśli gracz wyciągnie jaszczurkę innego koloru niż ma, to przewrócone domina dzieli po cztery i począwszy od gracza, który ma jaszczurkę w kolorze tej z żetonu idąc według wskazówek zegara każdy gracz otrzymuje domina. Ostatni gracz dostaje tyle klocków ile zostało. Wybrane żetony odkładamy na bok. Wygrywa gracz, który jako pierwszy pozbędzie się domina.

Gra ćwiczy zręczność, skupienie, myślenie strategiczne, cierpliwość. 

4/ DJECO „Tombalo”

Gra przeznaczona dla dzieci od 7 do 12 lat.
Od 2 do 4 graczy.

Zasady gry: Na równej powierzchni układamy planszę. Na planszy układamy pieńki. Dwa krótsze stawiamy pionowo na wyznaczonych miejscach, a dwa dłuższe kładziemy na kamieniach. Rozdajemy listewki. Przy dwóch graczach po 20, przy trzech po 15, a przy czterech graczach po 12 listewek. Pozostałe listewki i pieńki oraz bobry kładziemy z boku. Karty kasujemy i kładziemy obrazkami na dół przy planszy. Grę zaczyna najmłodszy gracz. Dalej gra przebiega zgodnie ze wskazówkami zegara.

Gracz losuje kartę. Karty mają rysunki, które pokazują graczowi jaki ruch ma wykonać. Ważne aby żaden z kładzionych elementów (listewki, pieńki, bobry) nie dotykał planszy. Jeśli gracz wykonując ruch spowoduje dotknięcie planszy listwy bierze za karę dwie listewki. Gdy planszy dotknie pieniek lub bóbr, to odkłada się go na bok i karnie pobierane są trzy listewki. Gra jest kontynuowana przez następnego gracza. Jeśli zawalą się wszystkie listwy zostawiamy je na swoim miejscu i następny gracz układa wylosowane elementy na zawalonej konstrukcji. Jeśli gracz spowoduje przewrócenie pieńków, które zostały ułożone jako pierwsze, to odpada z gry. Gracz, który jako pierwszy pozbędzie się swoich listewek wygrywa.

Gra ćwiczy zręczność, skupienie, cierpliwość. 

Jest to najtrudniejsza gra spośród tych, które Wam przedstawiam w tym tekście.

5/ Janod „Wagoniki”

Gra przeznaczona dla dzieci od 3 do 6 lat.
od 2 do 4 graczy.

Zasady gry: Zaczyna osoba, która najlepiej naśladuje dźwięk pociągu. Każdy gracz otrzymuje kartę z lokomotywą. Pozostałe karty dzielimy na zwierzęta i wagony. Karty tasujemy i kładziemy obrazkami do dołu.

Gracz, który rozpoczyna grę rzuca kostką. Jeśli wyrzuci wagonik bierze kartę ze stosiku wagonów, jeśli zwierzątko, to bierze kartę ze stosu zwierzątek, o ile ma już wagonik, do którego może dołączyć zwierzątko. Jeśli nie ma wagonika gra przechodzi na kolejnego gracza. Jeśli wypada znak zapytania gracz sam decyduje co wybiera. Jeśli gracz ma już pięć wagoników ale kolory wagoników się powtarzają, to przy wyrzuceniu wagonika kostką gracz bierze kartę z wagonikiem i jeśli ma kolor, którego mu brakuje podmienia kartę. Jeśli już ma ten kolor kładzie kartę na spód stosu z kartami. Celem gry jest ułożenie pociągu z pięciu różnych wagonów z pięcioma różnymi zwierzątkami. Gracz, który zrobi to pierwszy wygrywa.

Gra uczy strategicznego myślenia, planowania, rozpoznawania kolorów i gatunków zwierząt, a także rozwija zdolności motoryczne.

6/ Janod „Czarny kotek”


Gra przeznaczona jest dla dzieci od 3 do 6 lat.
Od 2 do 4 graczy.

Zasady gry: Karty tasuje się i rozdaje po równo graczom. Jeśli mamy pary w kartach wyciągamy je i odkładamy na bok. Grę zaczyna osoba, która rozdawała karty.

Rozkłada ona swoją pulę kart w formie wachlarza, a kolejny gracz wybiera z niej jedną kartę. Jeśli wybrana karta tworzy parę z kartą, którą ma w swojej puli, odkłada je obie na bok. Jeśli nie, zatrzymuje kartę. Następnie rozkłada swój wachlarz kart, a kolejna osoba wybiera jedną spośród nich. Jeśli któryś gracz trafi na Czarnego kotka, próbuje przekazać go jak najszybciej swojemu przeciwnikowi. Celem gry jest zebranie jak największej ilości par i pozbycie się pechowego kota. Osoba, która po zebraniu przez graczy wszystkich zwierzęcych rodzin, ma kartę Czarnego kotka – przegrywa.

Gra ta ćwiczy koncentrację, uczy planowania oraz rozpoznawania gatunków zwierząt. Poza tym rozbudzają wyobraźnię, myślenie strategiczne i planowanie.

To nasze propozycje na spędzenie czasu w gronie rodzinnym. Wszystkie gry dostaniecie w sklepie z zabawkami Ene-Due.

23 KOMENTARZE

  1. BardzO fajne gry ino dziwo nie znałam ani jednej z nich a też uwielbiamy planszówki. A ten Czarny Kotek to bardziej Piotruś niż kotek 🙂

    • Wraz ze zbliżającą się brzydka aurą za oknami częstotliwość pewnie wzrośnie. Teraz grywamy jedynie ja pada i to nie zawsze, bo jednak wychodzimy z domu jak jest ciepło 🙂

  2. Uwielbiam gry. Mam spore braki, bo córka jeszcze nie jest na etapie grania, ale widzę, że te polecane przez Ciebie są świetne zarówno wizualnie jak i zachęcają do grania. Ja to jestem jak duże dziecko i sama bardziej bym się cieszyła na granie niż maluchy.

  3. Nie znałam tych gier. Fajne zestawienie zrobiłaś. Mnie zauroczyła ta pierwsza i jestem pewna, że synkowi tez by się bardzo spodobała. Idealna na zimowe wieczory.

  4. Bardzo ciekawe gry, z większością nie miałam jeszcze styczności… Świetny pomysł na spędzenie czasu z dzieckiem gdy pogoda nie dopisuje 😉 Dziękuję za inspiracje :*

  5. Naprawdę fajne propozycje 🙂 Nie znałam tych gier, muszę sobie zapisać. Chciałabym pomału wprowadzać u nas gry, ale póki co, córka jeszcze nie potrafi się na nich skoncentrować. Tylko puzzle i puzzle 😉 ale to chyba taki etap.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Koniecznie przeczytaj