niedziela, 17 października, 2021

Narodowy rezerwat przyrody Rejviz

Jeśli szukacie miejsca na jednodniowy wypad na przyjemny spacer w pięknym otoczeniu przyrody, to polecam Wam narodowy rezerwat przyrody Rejviz w Czechach. Znajduje się on blisko granicy polsko-czeskiej, więc nie trzeba daleko jechać. Z Opola dojazd zajął nam około 1,5 godz. Jest to trasa łatwa i przyjemna, więc spokojnie można tam przemieszczać się z dzieckiem w wózku.

Zaczynajac od początku, to zaparkujecie bardzo blisko. Parking, to koszt 100czk za dobę, zapłacicie tylko gotówka. Też przy wejściu na szlak są różne lokale gastronomicnze. W tym, w którym my byliśmy płatność też tylko gotówką.

Początkowo trasa prowadzi wzdłuż kilku domostw czy też pensjonatów. Przy jednym z budynków zobaczyliśmy taki praktyczny kamień.

Póżniej wchodzimy już w las i droga jest ziemisto-kamienista.

W rezerwacie spotkaliśmy kilkadziesiąt budowli z patyków, kory i innych darów natury. Dzieci zaczęły je liczyć i doszły chyba do 100.

Pierwsza była sensacją.

I każda kolejna także.

Niestety nie udało mi się doszukać kto postawił te budowle i w jakim celu.

W pewnym momencie schodzimy z drogi i wchodzimy na pomost.

Pomostem dochodzimy do kasy i punktu z pamiątkami. Skoro jest kasa, to znaczy, że za dalszą trasę musimy zapłącić. Dorośli 30kcz, dzieci 20kcz. I też tylko gotówką.

Jeszcze tylko pieczątką na vstupence i ruszamy dalej.

Rezerwat zlokalizowany jest w płytkiej kotlinie, na wysokości 750-790 m n. p. m. Powstał aby chronić torfowisko o samowystarczalnym ekosystemie, powstałe około 6-7 tysięcy lat temu. Jest to jedno z najlepiej zachowanych torfowisk w Czechach.

Pomosty w tym miejscu są niezbędne ponieważ występuje tam wysoki poziom wód podskórnych, który często występuje na powierzchnię. W trakcie naszego spaceru nie mieliśmy okazji zaobserwować tego zjawiska.

Nie wiem ile czasu zajęło nam dojście do naszego celu, czyli Wielkiego Jeziorka Torfowego, ale na mapie pokazuje niecałe 40 min.

 

Nam napewno zajęło to dużo więcej czasu, ponieważ zatrzymywaliśmy się po drodze, żeby podziwiać otaczającą nas przyrodę.

Na brzegu jeziorka zbudowano drewniany taras, z którego można je podziwiać.

Po jeziorku pływają kaczki, ale jest zakaz karmienia ich.

Wielkie torfowe jeziorko zlokalizowane jest na wysokości 769 m n. p. m. Powierzchnia zbiornika wynosi 0,17 ha, maksymalna głębokość 2,95 m, długość 68,5 m, a szerokość 41 m. Warstwa torfu na dnie akwenu dochodzi do 3 m.

Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną.

Jak zawsze na naszych wyprawach wszystkie niezbędne rzeczy nosimy w plecakach od eplecaki.pl

To był świetnie spędzony czas. I to tutaj udało nam się zrobić rodzinne zdjęcie pierwsze od wielu lat.

Były pewne opory, ale pamiątka jest.

 

Mam nadzieję, że tam jeszcze wrócimy.


Narodowy rezerwat przyrody Rejviz

Parking: 100kcz za dobę (płatne tylko gotówką)
Wejście: dorośli 30kcz, dzieci 20kcz (płatne tylko gotówką)

 

 

coolpaki Joanna Kołpak – Coolpak

Jeśli spodobał Ci się mój wpis udostępnij go proszę, klikając UDOSTĘPNIJ.

Polub moją stronę na Facebooku www.facebook.com/coolpaki

Zajrzyj na mój Instagram www.instagram.com/coolpaki.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Koniecznie przeczytaj

Ogród Bajek Międzygórze

Jak gdzieś jedziemy, to chcemy wykorzystać spędzony czas jak najbardziej efektywnie i jak najwiecej zobaczyć. Tak też było w trakcie naszej wizyty w Międzygórzu,...

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska, to chyba najcześciej odwiedzane przez turystów miejsce w Tatrach. Dopóki nie zrobiłam na instagramie ankiety z pytaniem "Kto był w Dolinie Kościeliskiej?"...

Wodospad Wilczki Międzygórze

Byliśmy w kolejnym pięknym miejscu. Z jednej strony zastanawiam się dlaczego tam jeszcze nie byliśmy, a drugiej wiem, że jest tyle cudownych miejsc w...