czwartek, Czerwiec 27, 2019

Tak niewiele trzeba, żeby komuś pomóc!

Początek roku, to między innymi czas składania deklaracji podatkowych PIT za ubiegły rok. W ten sposób  oddajemy do budżetu państwa odprowadzony podatek. Od stycznia 2004 roku weszła w życie ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, na mocy której podatnik płacący podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) może przekazać 1% swojego należnego podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (opp) znajdującej się na oficjalnej liście tego rodzaju organizacji. 

Dlaczego piszę ten tekst?

Wydawałoby się, że to takie oczywiste, i że wszyscy korzystają z możliwości wsparcia osób, które tego potrzebują, tym bardziej, że nie wymaga to od nas dodatkowych nakładów finansowych i nie zajmuje wiele czasu. Okazuje się jednak, że za rok 2015 (według danych na 15 września 2016)
– liczba podatników, którzy przekazali 1% swojego podatku na opp – 13,2 mln i stanowiło to 49% ogólnej liczby podatników (59% liczby podatników wykazujących w zeznaniach należny podatek),
– kwota przekazanego 1% podatku na opp – 617,5 mln zł.

Dlaczego warto to zrobić?

Warto to zrobić, ponieważ masz wyjątkową, niepowtarzalną możliwość zdecydowania, na co zostaną przekazane pieniądze z 1% podatku.

To Ty decydujesz kto wygra walkę z chorobą! 
To Ty decydujesz komu uratujesz życie!
To Ty decydujesz dla kogo codzienne życie z nieuleczalną chorobą, kalectwem będzie łatwiejsze!
To Ty im pomagasz!
To Ty jesteś ich bohaterem, bohaterką!

Jak przekazać 1% podatku

Procedura przekazania 1% podatku jest niezwykle prosta i nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy w odpowiedniej rubryce uzupełnianego formularza PIT wprowadzić nazwę i numer KRS organizacji, której chcemy przekazać swój 1%.

W zależności od rodzaju formularza PIT rubryka ta znajduje się w różnych miejscach, ale zawsze wygląda tak samo.

Jeśli chcecie przekazać 1% ogólnie na jakąś organizację wpisujecie numer KRS. Natomiast jeśli na konkretnego podopiecznego organizacji to dodatkowo w rubryce “Cel szczegółowy 1%” wpiszcie  imię i nazwisko osoby, której chcecie ten procent przekazać.

Do kiedy mamy czas na złożenie deklaracji podatkowej PIT w 2018 roku?

– 31 stycznia upłynął termin składania PIT-16A,  PIT-19A, PIT-28
– do 30 kwietnia mamy czas na złożenie PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38

Ważne!

Na jednej deklaracji podatkowej istnieje możliwość wskazania tylko jednej organizacji.

Chciałabym Wam jeszcze przedstawić czworo cudownych dzieci, dla których Wasz 1% ma duże znaczenie 

Filip

KRS 0000273196
Cel szczegółowy – Filip Gabrych

 

Marek

KRS 0000037904
Cel szczegółowy – 18219 Głowacki Marek

Marek jest po niedotlenieniu okołoporodowym. Cierpi na mózgowe porażenie dziecięce najcięższego typu, czterokończynowe porażenie, spastykę, niedowład w osi głowa-tułów, małogłowie wtórne od powikłań okołoporodowych. Aby życie Marka i jego rodziny było łatwiejsze i szczęśliwsze potrzebna jest codzienna rehabilitacja, ćwiczenia i masaże.

Laura

KRS0000290273
Cel szczegółowy – Laura Biel

Jak Laura była jeszcze w brzuszku szczegółowe badania potwierdziły okrutną diagnozę. DORV – to wada, w której aorta i tętnica płucna odchodzą w całości z prawej komory. Dodatkowo wykryto jeszcze ubytek przegrody międzykomorowej. Potrzebna była specjalistyczna pomoc, którą rodzice znaleźli w niemieckiej klinice. Tam kilkudniowa dziewczynka przeszła pierwszą skomplikowaną operację na sercu. Teraz rodzice zbierają na kolejną, której termin jest wyznaczony na maj tego roku.

Zosia

KRS0000273196
Cel szczególny – Zofia Koniecko

W ratowanie dzieci angażują się całe rodziny. Taką informację puściła w świat ciocia Zosi.

Zosia ma dopiero 5 lat. Przed samymi feriami, przechodząc przez przejście dla pieszych Zosię potrącił samochód. Podczas badań w szpitalu okazało się, że nie doznała żadnych obrażeń w wyniku wypadku. Niestety lekarze wykryli u niej nowotwór mózgu i innych części centralnego systemu nerwowego – glejaka.

 

To jak, pomożesz?

 

Jak podobają Ci się tematy, które poruszamy zapraszam zaglądaj do nas na www.coolpaki.pl

Na naszym fanpage’u  na FB zawsze znajdziesz informację o pojawieniu się nowego tekstu i sporo śmiesznych i życiowych sytuacji.

Zajrzyj na nasz Instagram

 

11 KOMENTARZE

  1. Co roku oddaje swój 1% na fundacje, których działalność jest bliska mojemu sercu 🙂 Ostatnio również oddaje zbędne ubrania w akcji pomaganieprzezubranie, kolejnym krokiem będzie zostanie wolontariuszką ale muszę czekać aż moje dzieci pójdą do szkoły 🙂

    • Aniu dzięki Tobie dowiedziałam się o akcji pomaganieprzezubranie. Co chcesz robić w ramach wolontariatu?

  2. Warto przed decyzją dobrze sprawdzić fundacje i ludzi, którym przekazujemy 1% podatku, żeby tej jedynej okazji nie zmarnować.

  3. Zawsze wspieram swoim 1%, tak samo jak i WOŚP. Nie wyobrażam sobie, że mogłabym tego nie robić. Czasem ten 1%, tak niewielki, może naprawdę komuś uratować życie.

  4. Zawsze mamy wielki dylemat, na kogo przeznaczyć 1% Ilość apeli z roku na rok coraz większa i wiadomo, że każdemu nie można personalnie pomóc – ale warto włączać się nawet w najdrobniejsze formy wsparcia. To jak najbardziej ma sens!

  5. To właśnie jest w tym wszystkim najlepsze. To właśnie Ludzie przez duże L. Ludzie którzy wspierają właśnie w taki wymierny sposób. Bo każde 10 gr to tak naprawdę dla takiego rodzica, który walczy o zdrowie, życie, przyszłość swojego dziecka jest wbrew pozorom dużym wsparciem. Leczenie, operacje, turnusy, sprzęty to niestety ogromne koszty. W imieniu własnym i myślę, że wielu rodziców wielkie dzięki za taki wpis. Fajnie jak nie tylko “my rodzice” o tym mówimy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Koniecznie przeczytaj

Chorwacja – wszelkie wydatki związane z wyjazdem

Z roku na rok coraz więcej Polaków jeździ na wakacje do Chorwacji. W tym roku i my po raz pierwszy wybraliśmy na wypoczynek ten...

Apartamenty Górska Legenda – Szczyrk

W tekście o naszej wyprawie na Malinowska Skałę wspominałam wam, że do Szczyrku przyjechaliśmy dzień wcześniej byśmy rano mogli wypoczęci ruszyć na szlak. Na...

Wyprawa na Malinowską Skałę

Jeśli szukacie propozycji na jednodniowy wyjazd w góry, to proponuję wam odwiedzić Szczyrk. Mówi się, że Szczyrk, to Zakopane Beskidów. Jest tu równie pięknie,...