sobota, 15 czerwca, 2024

Tak niewiele trzeba, żeby komuś pomóc!

Początek roku, to między innymi czas składania deklaracji podatkowych PIT za ubiegły rok. W ten sposób  oddajemy do budżetu państwa odprowadzony podatek. Od stycznia 2004 roku weszła w życie ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, na mocy której podatnik płacący podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) może przekazać 1% swojego należnego podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (opp) znajdującej się na oficjalnej liście tego rodzaju organizacji. 

Dlaczego piszę ten tekst?

Wydawałoby się, że to takie oczywiste, i że wszyscy korzystają z możliwości wsparcia osób, które tego potrzebują, tym bardziej, że nie wymaga to od nas dodatkowych nakładów finansowych i nie zajmuje wiele czasu. Okazuje się jednak, że za rok 2015 (według danych na 15 września 2016)
– liczba podatników, którzy przekazali 1% swojego podatku na opp – 13,2 mln i stanowiło to 49% ogólnej liczby podatników (59% liczby podatników wykazujących w zeznaniach należny podatek),
– kwota przekazanego 1% podatku na opp – 617,5 mln zł.

Dlaczego warto to zrobić?

Warto to zrobić, ponieważ masz wyjątkową, niepowtarzalną możliwość zdecydowania, na co zostaną przekazane pieniądze z 1% podatku.

To Ty decydujesz kto wygra walkę z chorobą! 
To Ty decydujesz komu uratujesz życie!
To Ty decydujesz dla kogo codzienne życie z nieuleczalną chorobą, kalectwem będzie łatwiejsze!
To Ty im pomagasz!
To Ty jesteś ich bohaterem, bohaterką!

Jak przekazać 1% podatku

Procedura przekazania 1% podatku jest niezwykle prosta i nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy w odpowiedniej rubryce uzupełnianego formularza PIT wprowadzić nazwę i numer KRS organizacji, której chcemy przekazać swój 1%.

W zależności od rodzaju formularza PIT rubryka ta znajduje się w różnych miejscach, ale zawsze wygląda tak samo.

Jeśli chcecie przekazać 1% ogólnie na jakąś organizację wpisujecie numer KRS. Natomiast jeśli na konkretnego podopiecznego organizacji to dodatkowo w rubryce „Cel szczegółowy 1%” wpiszcie  imię i nazwisko osoby, której chcecie ten procent przekazać.

Do kiedy mamy czas na złożenie deklaracji podatkowej PIT w 2018 roku?

– 31 stycznia upłynął termin składania PIT-16A,  PIT-19A, PIT-28
– do 30 kwietnia mamy czas na złożenie PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38

Ważne!

Na jednej deklaracji podatkowej istnieje możliwość wskazania tylko jednej organizacji.

Chciałabym Wam jeszcze przedstawić czworo cudownych dzieci, dla których Wasz 1% ma duże znaczenie 

Filip

KRS 0000273196
Cel szczegółowy – Filip Gabrych

 

Marek

KRS 0000037904
Cel szczegółowy – 18219 Głowacki Marek

Marek jest po niedotlenieniu okołoporodowym. Cierpi na mózgowe porażenie dziecięce najcięższego typu, czterokończynowe porażenie, spastykę, niedowład w osi głowa-tułów, małogłowie wtórne od powikłań okołoporodowych. Aby życie Marka i jego rodziny było łatwiejsze i szczęśliwsze potrzebna jest codzienna rehabilitacja, ćwiczenia i masaże.

Laura

KRS0000290273
Cel szczegółowy – Laura Biel

Jak Laura była jeszcze w brzuszku szczegółowe badania potwierdziły okrutną diagnozę. DORV – to wada, w której aorta i tętnica płucna odchodzą w całości z prawej komory. Dodatkowo wykryto jeszcze ubytek przegrody międzykomorowej. Potrzebna była specjalistyczna pomoc, którą rodzice znaleźli w niemieckiej klinice. Tam kilkudniowa dziewczynka przeszła pierwszą skomplikowaną operację na sercu. Teraz rodzice zbierają na kolejną, której termin jest wyznaczony na maj tego roku.

Zosia

KRS0000273196
Cel szczególny – Zofia Koniecko

W ratowanie dzieci angażują się całe rodziny. Taką informację puściła w świat ciocia Zosi.

Zosia ma dopiero 5 lat. Przed samymi feriami, przechodząc przez przejście dla pieszych Zosię potrącił samochód. Podczas badań w szpitalu okazało się, że nie doznała żadnych obrażeń w wyniku wypadku. Niestety lekarze wykryli u niej nowotwór mózgu i innych części centralnego systemu nerwowego – glejaka.

 

To jak, pomożesz?

 

Jak podobają Ci się tematy, które poruszamy zapraszam zaglądaj do nas na www.coolpaki.pl

Na naszym fanpage’u  na FB zawsze znajdziesz informację o pojawieniu się nowego tekstu i sporo śmiesznych i życiowych sytuacji.

Zajrzyj na nasz Instagram

 

11 KOMENTARZE

  1. To właśnie jest w tym wszystkim najlepsze. To właśnie Ludzie przez duże L. Ludzie którzy wspierają właśnie w taki wymierny sposób. Bo każde 10 gr to tak naprawdę dla takiego rodzica, który walczy o zdrowie, życie, przyszłość swojego dziecka jest wbrew pozorom dużym wsparciem. Leczenie, operacje, turnusy, sprzęty to niestety ogromne koszty. W imieniu własnym i myślę, że wielu rodziców wielkie dzięki za taki wpis. Fajnie jak nie tylko „my rodzice” o tym mówimy.

  2. Zawsze mamy wielki dylemat, na kogo przeznaczyć 1% Ilość apeli z roku na rok coraz większa i wiadomo, że każdemu nie można personalnie pomóc – ale warto włączać się nawet w najdrobniejsze formy wsparcia. To jak najbardziej ma sens!

  3. Zawsze wspieram swoim 1%, tak samo jak i WOŚP. Nie wyobrażam sobie, że mogłabym tego nie robić. Czasem ten 1%, tak niewielki, może naprawdę komuś uratować życie.

  4. Warto przed decyzją dobrze sprawdzić fundacje i ludzi, którym przekazujemy 1% podatku, żeby tej jedynej okazji nie zmarnować.

  5. Co roku oddaje swój 1% na fundacje, których działalność jest bliska mojemu sercu 🙂 Ostatnio również oddaje zbędne ubrania w akcji pomaganieprzezubranie, kolejnym krokiem będzie zostanie wolontariuszką ale muszę czekać aż moje dzieci pójdą do szkoły 🙂

    • Aniu dzięki Tobie dowiedziałam się o akcji pomaganieprzezubranie. Co chcesz robić w ramach wolontariatu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Koniecznie przeczytaj