poniedziałek, 25 września, 2023

Masz dziecko, to jesteś w trakcie przed albo po

Każdy rodzic wcześniej czy później zetknie się z tym problemem w mniejszym bądź większym stopniu ponieważ dzieci są różne, rożnie przechodzą i w różnym wieku ten okres. O czym mowa? O odpieluchowaniu.

Kiedy zacząć odpieluchowywanie?

Trudno tutaj podać konkretny wiek w jakim powinno zacząć się odpieluchowanie dziecka. Najlepiej obserwować dziecko. Ono samo da nam sygnały, że jest już jest  na to gotowe. Najczęściej następuje to w okolicach drugiego roku, ale słyszałam o przypadkach kiedy dziecko mając 1,5 roku nie potrzebowało już pieluch. O jednym warto pamiętać, jeśli planujesz posłać trzyletnie dziecko do przedszkola nie może ono już nosić pieluszek. Dla nas zawsze to było motywacją do działania.

Dziecko, to jedna strona medalu, a z drugiej są rodzice. Oni podobnie jak dziecko też muszą być gotowi stawić czoła temu wydarzeniu. Szczególnie jeśli okaże się, że trochę to potrwa.

Jak się za to zabrać?

Warto rozmawiać z dzieckiem na ten temat. Ono wcale nie jest za małe na takie rozmowy i wbrew pozorom dużo zrozumie. Inną kwestią jest to czy jest już gotowe na proces odpieluchowania.

Oswajaj dziecko z nocnikiem. Już wcześniej pokazuj go dziecku i tłumacz do czego służy.

Pozwól dziecku towarzyszyć Ci w toalecie. Niech zobaczy, że Ty robisz tak samo. Dzieci bardzo dużo uczą się przecież przez naśladownictwo. Myślę, że akurat ten punkt stosujesz na co dzień.  Wręcz pewnie trudno Ci się wyrwać do toalety bez dziecka 😀

Jeśli Twoje dziecko nie zaakceptuje nocnika spróbuj z nakładką na muszlę. Pamiętaj jednak aby podstawić dziecku pod nogi stołeczek, żeby mogło je tam swobodnie oprzeć.

Nie zmuszaj dziecka do sikania i nie karz siedzieć na nocniku tak długo aż zrobi siku. Może się tylko zniechęcić do tej formy załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych.

Pytaj co jakiś czas czy chce siku, albo nawet posadź na nocnik ponieważ początkowo dziecko nawet jak chce może mówić, że nie chce.

Obserwuj dziecko. Po jego zachowaniu można rozpoznać, że ma ochotę coś zrobić. Często dzieci chowają się, albo przykucają.

I co oczywiste, nie zakładaj dziecku pieluszki jednorazowej. To chyba najtrudniejszy punkt, bo spotkają Cię niemiłe niespodzianki w przeróżnych miejscach.

Jak to było u nas

Niestety nasze dzieci nie należą do tych co w wieku 1,5 roku przestają sikać w pieluchy i to zarówno w dzień jak i w nocy, bo i takie znam. U nas niestety w dwóch przypadkach to ciężka praca i wieczne wycieranie w najlepszym wypadku podłogi.

U Tosieńki zaczęliśmy odpieluchowywanie jak miała 2 lata i 2 miesiące. Zaczęliśmy w wakacje, bo od września Tosia szła do żłobka. Cóż do września nam się udało zrezygnować z pieluch w dzień. Natomiast w nocy trwało to jeszcze długo. Już byłam załamana tym stanem, ale o tym napiszę  innym razem. Wcześniej oswajaliśmy ją z nocnikiem i chętnie robiła tam siku. Później w ruch poszła nakładka na ubikację.

Natomiast Staś pomimo prób nie oswoił się z nocnikiem. W ogóle nie chciał na niego siadać tylko od razu na ubikację. Wiele rzeczy robił inaczej niż Tosia i to samo było w tym przypadku. W zasadzie to się jeszcze do końca nie odpieluchowaliśmy. Jak gdzieś wychodzimy, to zakładamy Stasiowi pieluszkę. Na noc również.  W żłobku i w domu już jest bez pieluszki. Pytam go co jakiś czas czy chce siku i często słyszę w odpowiedzi „Nie” i po chwili muszę wycierać to i owo 😉 U Stasia trwa to też zdecydowanie dłużej niż u Tosi. Cóż do września mamy jeszcze dwa i pół miesiąca, więc mam nadzieję, że nam się uda zanim Staś pójdzie do przedszkola.

Jedno jest pewne w przypadku każdego dziecka wcześniej czy później to się uda 🙂

Jak widzicie sama jeszcze walczę 🙂 I wytrwałości Wam życzę 🙂

 

23 KOMENTARZE

  1. My jesteśmy jeszcze przed, bo Dominik ma dopiero 13 miesięcy skończonych, ale… nocnik już od jakiegoś czasu stanowi element wystroju (na razie robi za jedną z zabawek) 🙂 Nie mam ciśnienia na odpieluchowywanie, przyjdzie taki moment, gdy uznamy, że już pora… i wtedy się zacznie 🙂
    Mam jednak cały czas w głowie słowa naszego nefrologa dziecięcego: „Tylko niech się pani nie da zwariować z odstawianiem pieluch. Dzieci do 5 roku życia mogą mieć nieunerwiony pęcherz i drobne wpadki mogą się przytrafiać przez długi czas”.

  2. U mnie było tak, że w wieku 1,5 roku Gabin wyraźnie sygnalizował 2 i zdejmowaliśmy pieluchę. Natomiast z siusianiem to dłuższa historia, obsikane było chyba wszystko:/ Koniec końców pożegnał się z pieluszką trochę po drugich urodzinach. Nelka natomiast odpieluchowała się sama w wieku 1,5 roku…żadna w tym moja zasługa ona chciała naśladować brata i stąd takie szybkie pożegnanie z pieluszką:) Ciekawa jestem jak będzie tym razem:)

  3. moja chodziła do żłobka i nie było wymogu, że dziecko ma być już bez pieluchy 😉
    moja we wrześniu bedzie miała 3 latka, ale na nocnik robi od kilku miesiecy – jak sobie przypomni, bo czasem zdarza sie jej nalać na podłogę 😛
    moja corka nie mówi jeszcze, wiec wypady na miasto , plac zabaw – dalej są w pieluszce , no i na noc. tez na poczatku jak pokazalam młodej nocnik to nie wiedziala o co chodzi. zakładała go sobie na głowę, wrzucała klocki czy misia 😀 postanowilam ,ze nie bede jej „zmuszac” czy cos, ale nocnik stał w widocznym dla niej miejscu. i tak stał sobie chyba ze dwa tygodnie i pewnego popołudnia córcia sama sciagnela spodnie, pieluche i usiadła na nocnik i zrobila siku.
    teraz jak narobi w nocnik to nawet sama idzie do łazienki siku wylać do toalety 🙂 . tylko niech zacznie jeszcze mowic, to moze bedzie łatwiej hehe.

    • W żłobku nie ma jeszcze takiego wymogu, dzieci są jeszcze za małe, ale w przedszkolu musi być już odpieluchowane w dzień.

  4. Córka pozbyła się pieluch jak miała 2 latka, przyszło to u nas jakoś naturalnie. Pewnie,że zdarzały się „wtopy” w nocy, ale nie robiłam z tego jakiegoś wielkiego halo. Każdemu dziecku się zdarza. Pomocne jest – wiem z doświadczenia – wymyślenia jakiejś historyjki, u nas było, że woda z toalety płynie do rybek a rybki ją piją i trzeba nasiusiać bo rybki chcą pić. Córa za każdym razem się cieszyła że da rybką wodę i z chęcią szła sama do toalety

  5. Jeszcze nie jestem mamą i tematy związane z rodzicielstwem jeszcze trochę będą musiały poczekać, ale chętnie dowiaduję się nowych rzeczy. Informacje na Twoim blogu to ogromna skarbnica wiedzy w praktycznym wydaniu. Super! Pozdrawiam;)

  6. Chociaż od tego czasu minęły lata, to dobrze pamiętam ten okres, kiedy mój synek przestał nosić pieluszkę. Miał wtedy 1,5 roku 🙂 To był okres mnóstwa przygód, typu : Jesteśmy w markecie , a on nagle krzyczy „Mamo siku!” i zrywamy się biegiem w poszukiwaniu toalety 😀 Do 2 roku życia często zdarzało mu się jeszcze nie zdarzyć do toalety. Mając 2 lata ( jak poszedł do przedszkola) już korzystał samodzielnie z toalety. U nas sprawdził się grający nocnik, który polecam dla wszystkich rodziców. Dziecko po zrobieniu siusiu, dostawało nagrodę w postaci odgrywanej melodyjki. To go bardzo zachęciło do robienia siusiu na nocnik.

  7. To my jesteśmy juz po 🙂
    Najpierw zrezygnowaliśmy z noszenia pieluszek w dzień. Córka miała oko 1,5 roku. Potem z dnia na dzień- kiedy Córcia już wiedziała o co chodzi ostawiliśmy nocne pieluchowanie. Poszło szybko i właściwie bezboleśnie 🙂

  8. U nas Tosiek ma prawie 26mies.na nocnik nie chce więc próbujemy z nakładką. Raz sie uda raz nie. Niestety synek ma problemy z mową nie powie czy mu się chce. Próbujemy też z majteczkami jednak on chyba nie rozumie, że robi siku choć mu tłumaczymy no i widzi oraz czuje że ma mokro.To mozolna praca i już teochę już walczymy z tymi pieluchami. Czytałam już kilka poradników jednak żadne rady w naszym przypadku się nie sprawdziły niestety. Chcieliśmy zapisać synka do przedszkola abym mogła pójść do pracy.Nie ma szans bo nosi pieluchy. Nie mogliśmy go więc zapisać. Chyba jeszcze nie jest na to gotowy ale próbujemy i ćwiczymy cały czas.

  9. Czytam wszystkie komentarze i macie mnóstwo szczęścia. Rzadko się o tym pisze przy okazji tematu odpieluchowania – wstrzymywanie i wstrzymywanie nawykowe. Synowie mają prawie 3,5 roku. Od września nie mają pieluchy w dzień (2,5 roku), od 2 miesięcy wychodzimy z domu bez pieluchy i podróżujemy autem, od 3 tygodni śpią bez pieluszek. A ja wciąż muszę kupować pantsy bo inaczej mogą nie robić kupy i tydzień… 🙁

  10. Moj starszy synek przestal nosic pieluszki zaraz po drugich urodzinach. Latwo poszlo bo tak naprawdę dwójkę zaraz po roczku zaczal robić na nocnik. Mlodszy ma 21 miesięcy i czarno to widzę…juz widzę ze jest bardziej opormy w tym temacie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Koniecznie przeczytaj