piątek, 10 lipca, 2020

Zamek Ogrodzieniec

Nasza kolejna wycieczka. Pomału rozkręcamy się po tym zastoju. Tym razem wybór padł na …

Zamek w Ogrodzieńcu

Z naszej czwórki tylko ja byłam na zamku w Ogrodzieńcu. Byłam zaskoczona, że Dawid w nim nie był, bo że dzieci, to wiadomo, żadne zaskoczenie.

W końcu ruiny Zamku Ogrodzieniec to chyba jedne z najdostojniejszych ruin w Polsce. Jest to również najbardziej znany i najbardziej okazały z zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Budowla wznosi się na Górze Janowskiego (zwanej też Zamkową – 515m n.p.m.), która jest najwyższym punktem Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Zamek można juz zwiedzać. Co jakiś czas ustawione są stojaki z płynem do dezynfekcji.

Wszystkie komnaty są póki co pozamykane.

Jednak sam zamek robi takie wrażenie, że i tak warto się tam wybrać.

Tego dnia była piękna pogoda, więc mamy mnóstwo pięknych zdjęć ruin z pięknym błękitnym niebiem.

 

Ruiny te są dobrze zachowane i można wejść tam w wiele miejsc.

Oczywiście zwiedzaliśmy w maseczkach.

Historia zamku w skrócie

Budowa zamku trwała od około 1350 – 1370r. Była to inicjatywa króla Kazimierza Wielkiego. Przez setki lat zamek miał różnych właścicieli.

Zniszczony została i ograbiony w latach 1655 – 1660. To czas Potopu szwedzkiego.

 

Około 1669r. Stanisław Waszy­cki odbu­dowuje zamek po zniszczeni­ach potopu szwedzkiego, otacza go murem obwodowym, buduje bramę wjaz­dową z mostem zwod­zonym i fosą przed wjaz­dem na teren przedzam­cza (oko­lice obec­nego budynku kasy bile­towej).

Niestety w 1702r. ma miejsce kole­jny najazd Szwedów, którzy splądrowali i spalili zamek.

Około 1784r. – Tomasz Jak­liński – pod­sędek krakowski — nabył zamek od poprzednich właścicieli, którzy nie radzili sobie finan­sowo z utrzy­maniem ogrom­nego, ale zru­jnowanego obiektu.

Około 1810r. zamek opuścili ostat­ni mieszkańcy.

1885r. – ruiny zamku odwiedza 19 letni wów­czas Alek­sander Janowski. Zain­spirowany widok­iem warowni, świad­czącej o dawnej świet­ności Pol­ski, zakłada w 1906 r. Pol­skie Towarzystwo Kra­joz­naw­cze (późniejszy PTTK), a ruiny Zamku zostały sym­bolem organizacji.

1949r. – Po II wojnie świa­towej w lat­ach 1949 – 1951 oraz 1964 – 1973 Państwo Pol­skie wykon­ało prace kon­ser­wa­torskie i zabez­piecza­jące, po których zamek został udostęp­niony do zwiedzania.

W 2001r. ruiny zamku stały się plenerem do dla planu fil­mowego „Zem­sty” wg Alek­san­dra Fredry, wyreży­serowanego przez Andrzej Wajdę.

Okolice zamku

Wokół zamku znajduje się dużo zieleni i skał, po których dzieci mogą sobie pobrykać.

Niektóre skały mają tam ciekawe kształty. Przyjrzyjcie się i sami pomyślcie co Wam przypominają.

Zachęcam Was do obejścia zamku wokoło. Od zewnątrz wygląda równie okazale.

 

Oczywiście na drodze do zamku kwitnie handel. Kupicie tam niemalże wszystko, na czele z różnego rodzaju pamiątkami. My do domu wróciliśmy z hełmem, kamieniem szlachetnym i ogromną kredką.

Znajdują nie tam też punkty gastronomiczne, już czynne.

Przy zamku jest tor saneczkowy i inne atrakcje. Obecnie jeszcze nie można było z nich korzystać.

Ostrzegam Was tylko przed kupowaniem swojskiego pieczywa. Ja dałam nie skusić. Kupiłam niewielki, okrągły bochenek chleba żytniego, który miał być wiejski i smaczny. Zapłaciłam za niego niemało, bo aż 12 zł. Niestety okazało się, że był to chleb dmuchany. Bez problemu można go było ścisnąć do wysokości dwóch centymetrów. I był niedobry. Samkował jak najtańszy chleb z jakiegoś marketu.

Gród na Górze Birów

Niedaleko Zamku Ogrodzieniec znajduje się Gród na Górze Birów. My do Ogrodzieńca przyjechaliśmy późno i mieliśmy jeszcze w planie zobaczyć Pustynię Błędowską, się nie udało nam się tam dotrzeć. Gród widać z zamku.


Zamek Ogrodzieniec

www: zamek-ogrodzieniec.pl
telefon: 32 67 32 285
miejscowość: Ogrodzieniec
adres: ul. Zamkowa 28
koszt:płatne

omoJoanna Kołpak – Coolpak

Jeśli spodobał Ci się mój wpis udostępnij go proszę, klikając UDOSTĘPNIJ.

Polub moją stronę na Facebooku www.facebook.com/coolpaki

Zajrzyj na mój Instagram www.instagram.com/coolpaki.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Koniecznie przeczytaj

Proste pomysły na wakacyjną aktywność z dzieckiem

Lubię ruch. Poza tym wiem, że jest to też ważne dla dobrego samopoczucia i kondycji. Dzieciom od małego staram się wszczepić dobre nawyki. Chciałabym,...

Szkoła rodzenia na miarę naszych czasów

Deszczowe dni sprzyjają raczej siedzeniu w domu niż długim spacerom. W takie dni wychodzimy poskakać po kałużach, ale jednak więcej czasu poświęcamy na czytanie,...

Pustynia Błędowska

Wyprawę na Pustynię Błędowską połączyliśmy ze zwiedzaniem Zamku Ogrodzieniec. Żałuję, że przyjechaliśmy tam dość późno. Dzieci były już zmęczone zwiedzaniem zamku i wspinaniem się...