poniedziałek, 9 września, 2024

Zamek Ogrodzieniec

Nasza kolejna wycieczka. Pomału rozkręcamy się po tym zastoju. Tym razem wybór padł na …

Zamek w Ogrodzieńcu

Z naszej czwórki tylko ja byłam na zamku w Ogrodzieńcu. Byłam zaskoczona, że Dawid w nim nie był, bo że dzieci, to wiadomo, żadne zaskoczenie.

W końcu ruiny Zamku Ogrodzieniec to chyba jedne z najdostojniejszych ruin w Polsce. Jest to również najbardziej znany i najbardziej okazały z zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Budowla wznosi się na Górze Janowskiego (zwanej też Zamkową – 515m n.p.m.), która jest najwyższym punktem Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Zamek można juz zwiedzać. Co jakiś czas ustawione są stojaki z płynem do dezynfekcji.

Wszystkie komnaty są póki co pozamykane.

Jednak sam zamek robi takie wrażenie, że i tak warto się tam wybrać.

Tego dnia była piękna pogoda, więc mamy mnóstwo pięknych zdjęć ruin z pięknym błękitnym niebiem.

 

Ruiny te są dobrze zachowane i można wejść tam w wiele miejsc.

Oczywiście zwiedzaliśmy w maseczkach.

Historia zamku w skrócie

Budowa zamku trwała od około 1350 – 1370r. Była to inicjatywa króla Kazimierza Wielkiego. Przez setki lat zamek miał różnych właścicieli.

Zniszczony została i ograbiony w latach 1655 – 1660. To czas Potopu szwedzkiego.

 

Około 1669r. Stanisław Waszy­cki odbu­dowuje zamek po zniszczeni­ach potopu szwedzkiego, otacza go murem obwodowym, buduje bramę wjaz­dową z mostem zwod­zonym i fosą przed wjaz­dem na teren przedzam­cza (oko­lice obec­nego budynku kasy bile­towej).

Niestety w 1702r. ma miejsce kole­jny najazd Szwedów, którzy splądrowali i spalili zamek.

Około 1784r. – Tomasz Jak­liński – pod­sędek krakowski — nabył zamek od poprzednich właścicieli, którzy nie radzili sobie finan­sowo z utrzy­maniem ogrom­nego, ale zru­jnowanego obiektu.

Około 1810r. zamek opuścili ostat­ni mieszkańcy.

1885r. – ruiny zamku odwiedza 19 letni wów­czas Alek­sander Janowski. Zain­spirowany widok­iem warowni, świad­czącej o dawnej świet­ności Pol­ski, zakłada w 1906 r. Pol­skie Towarzystwo Kra­joz­naw­cze (późniejszy PTTK), a ruiny Zamku zostały sym­bolem organizacji.

1949r. – Po II wojnie świa­towej w lat­ach 1949 – 1951 oraz 1964 – 1973 Państwo Pol­skie wykon­ało prace kon­ser­wa­torskie i zabez­piecza­jące, po których zamek został udostęp­niony do zwiedzania.

W 2001r. ruiny zamku stały się plenerem do dla planu fil­mowego „Zem­sty” wg Alek­san­dra Fredry, wyreży­serowanego przez Andrzej Wajdę.

Okolice zamku

Wokół zamku znajduje się dużo zieleni i skał, po których dzieci mogą sobie pobrykać.

Niektóre skały mają tam ciekawe kształty. Przyjrzyjcie się i sami pomyślcie co Wam przypominają.

Zachęcam Was do obejścia zamku wokoło. Od zewnątrz wygląda równie okazale.

 

Oczywiście na drodze do zamku kwitnie handel. Kupicie tam niemalże wszystko, na czele z różnego rodzaju pamiątkami. My do domu wróciliśmy z hełmem, kamieniem szlachetnym i ogromną kredką.

Znajdują nie tam też punkty gastronomiczne, już czynne.

Przy zamku jest tor saneczkowy i inne atrakcje. Obecnie jeszcze nie można było z nich korzystać.

Ostrzegam Was tylko przed kupowaniem swojskiego pieczywa. Ja dałam nie skusić. Kupiłam niewielki, okrągły bochenek chleba żytniego, który miał być wiejski i smaczny. Zapłaciłam za niego niemało, bo aż 12 zł. Niestety okazało się, że był to chleb dmuchany. Bez problemu można go było ścisnąć do wysokości dwóch centymetrów. I był niedobry. Samkował jak najtańszy chleb z jakiegoś marketu.

Gród na Górze Birów

Niedaleko Zamku Ogrodzieniec znajduje się Gród na Górze Birów. My do Ogrodzieńca przyjechaliśmy późno i mieliśmy jeszcze w planie zobaczyć Pustynię Błędowską, się nie udało nam się tam dotrzeć. Gród widać z zamku.


Zamek Ogrodzieniec

www: zamek-ogrodzieniec.pl
telefon: 32 67 32 285
miejscowość: Ogrodzieniec
adres: ul. Zamkowa 28
koszt:płatne

omoJoanna Kołpak – Coolpak

Jeśli spodobał Ci się mój wpis udostępnij go proszę, klikając UDOSTĘPNIJ.

Polub moją stronę na Facebooku www.facebook.com/coolpaki

Zajrzyj na mój Instagram www.instagram.com/coolpaki.pl

 

1 KOMENTARZ

  1. Mieszkam nieopodal Zamku w Ogrodzieńcu, jednak nie miałam jeszcze okazji się tam udać. Patrząc na zdjęcia widać, że to przepiękne i bardzo malownicze miejsce 🙂 Muszę wygospodarować trochę czasu w któryś weekend i pojechać na wycieczkę w to miejsce 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Koniecznie przeczytaj