Wyprawę na Pustynię Błędowską połączyliśmy ze zwiedzaniem Zamku Ogrodzieniec. Żałuję, że przyjechaliśmy tam dość późno. Dzieci były już zmęczone zwiedzaniem zamku i wspinaniem się po skałkach i nie miały już ochoty pochodzić po Pustyni. Z drugiej strony zafascynowane taką ilością piachu po prostu chciały się w nim bawić.
Pustynię Błędowska można podziwiać z punktów widokowych
Pierwszy punkt widokowy mieści się w Kluczach – wysoko na wzgórzu Czubatka (382 m n.p.m.). Znajdują się tam ruiny punktu dowodzenia niemieckich wojsk z II wojny światowej oraz wieża obserwacyjna Nadleśnictwa Olkusz. Można tam dojść pieszo lub dojechać samochodem. Miejsce to jest szczególnie popularne wieczorem, gdzie przepięknie widać zachód słońca. Na miejscu jest duży parking i taras widokowy oraz altanka, gdzie można usiąść i odpocząć. Z Czubatki można przejść do samej pustyni korzystając ze szlaku żółtego.
Drugim punktem widokowym jest Dąbrówka w Chechle (355 m n.p.m.), z którego jest bezpośrednie dojście do Pustyni. Na tym terenie znajduje się bunkier – punkt dowodzenia polskiego wojska z II wojny światowej.
Trzecim punktem widokowym jest Róża Wiatrów (my właśnie z tego miejsca podziwialiśmy Pustynię).
Zaraz przy znaku znajduje się parking. Do Pustyni jest jeszcze 1 km.
Samochodem można podjechać pod samą Pustynię. Zatrzymują się one też wzdłuż całej drogi.
Na Pustyni w tym miejscu znajduje się olbrzymia konstrukcja z ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych, platformami widokowymi i zadaszeniami.
Pomiędzy nimi stoi armata wojskowa, którą można obracać i podnosić jej lufę.
Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska jest największym w Polsce obszarem lotnych piasków. Jej obszar stanowi około 33 km², ma około 10 km długości i 4 km szerokość. Położona jest na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Obszar Pustyni objęty jest programem ochrony Natura 2000.
Pustynia nie jest naturalnym twojem. Powstała w wyniku intensywnej działalności okolicznych mieszkańców i wycinki drzew, które były wykorzystywane do wzmacniania szybów kopalnianych, kopalni srebra oraz ołowiu w rejonie Olkusza.
Pustynia zmienia się. Z roku na rok coraz bardziej zarasta. Byłam na pustyni kilkanaście lat temu i rzeczywiście ten proces jest zauważalny.
Ciekawostki
Już od początku XX wieku pustynia wykorzystywana była jako poligon.
Podczas I wojny światowej ćwiczył na niej przed bitwą pod Krzywopłotami batalion pomocniczy piechoty legionowej. W okresie międzywojennym obszar ten wykorzystywała do ćwiczeń piechota i artyleria Korpusu Nr V w Krakowie.
W czasie II wojny światowej pustynia służyła jako poligon niemieckim lotnikom z bazy Udetfeld koło Siewierza.
Obecnie północna część pustyni służy za poligon wojskowy, na którym ćwiczą wojska spadochronowe.
Jej tereny zostały także wykorzystane do zdjęć takich filmów jak „Faraon” oraz „W pustyni i w puszczy”.
Pustynia Błędowska to niewątpliwie jedna z większych ciekawostek przyrodniczych i krajobrazowych w Polsce, zwana też polską Saharą – warto ją zobaczyć.
Jeśli spodobał Ci się mój wpis udostępnij go proszę, klikając UDOSTĘPNIJ.
Polub moją stronę na Facebooku www.facebook.com/coolpaki
Zajrzyj na mój Instagram www.instagram.com/coolpaki.pl