sobota, Październik 19, 2019

Robisz dziecku inhalacje, to koniecznie przeczytaj

Końcówka i początek roku, czyli okres zimowy, to czas, w którym najczęściej dopada nas, a szczególnie nasze dzieci, jakaś choroba. I niestety nawet najbardziej błahe zachorowania, chociażby katar, są bardzo uciążliwe i męczące.

I o ile z katarem nie biegniemy od razu do lekarza, to jak dojdzie do tego kaszel i gorączka idziemy jednak do specjalisty z obawy, aby nie przerodziło się to w zapalenie oskrzeli czy też zapalenie płuc.

Nie wiem jak u Was, ale u nas najczęściej na pierwszy rzut idą inhalacje. Ostatnio rzadko solą fizjologiczną tylko najczęściej Nebbudem.

Teraz już na szczęście wiemy ja go poprawnie stosować

To wszystko przez to, że trafiliśmy przez przypadek do innej pani doktor. Nasza lekarka nigdy nic nam nie mówiła o tym roztworze. Jej informacje ograniczały się do poinformowania nas o dawkowaniu.

Na wizycie u innej  lekarki dowiedzieliśmy się, że po Nebbudzie należy po każdej inhalacji:
– przepłukać jamę ustną wodą.

Poza tym jak ostatnio wykupywałam receptę od młodej farmaceutki usłyszałam, że po skończeniu inhalacji Nebbudem najlepiej zrobić jeszcze krótko inhalacje solą fizjologiczną.

Cóż, moja wina. Nie przeczytałam dokładnie ulotki. Zignorowałam ją, bo to tylko inhalacja. Okazuje się, że trzeba czytać dokradnie ulotki dołączone do leku, bo lekarze i farmaceuci nie zawsze wszystko przekazują. Na ulotce Nebbudu jest informacja:

Po inhalacji wypłucz jamę ustną wodą. Zapobiegnie to wystąpieniu chrypki i pleśniawek (kandydozy jamy ustnej). W przypadku stosowania maski twarzowej, skórę twarzy należy dokładnie przemyć wodą po zakończeniu inhalacji (pozwoli to uniknąć podrażnień skóry).”

Zaczął mnie intrygować temat inhalacji budezonidami, bo do nich należny Nebbud podobnie jak Pulmicort, i szukałam informacji na ich temat.

Co warto wiedzieć i o czym pamiętać !

– Po każdej inhalacji należy przepłukać jamę ustną wodą, a nawet można umyć zęby, w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia pleśniawek jamy ustnej i gardła  tzw. kandydozy.
– W przypadku niemowląt i dzieci u których nie jest możliwe płukanie ust podać coś do picia.
–  Zaleca się mycie całej twarzy, aby uniknąć podrażnień.
– Po zakończeniu inhalacji wykonać jeszcze krótka inhalację solą fizjologiczną.
Nebbud i Pulmicort to roztwory umieszczone w plastikowych ampułkach, które zamknięte są w aluminiowych torebkach. Po otwarciu torebki, jej zawartość (czyli wszystkie ampułki znajdujące się w środku) musi być zużyta w ciągu 3 miesięcy. Niezużytą w tym czasie zawartość należy wyrzucić!
– Przed inhalacją należy wstrząsnąć zawartością ampułki.
– W przypadku wykonywania inhalacji dwa razy dziennie otwartą ampułkę można przechowywać, do dwunastu godzin w folii, bez dostępu światła.

Mam nadzieję, że wiedzieliście o tym wszystkim, a jak nie, to przyda Wam się ten tekst.  Moja wiedza na ten temat była bardzo znikoma, ale na szczęście u Antoninki i Stasia nie wystąpiły żadne skutki uboczne, albo ich nie zauważyłam.

I życzę Wam jak najmniej wizyt u lekarzy czyli DUŻO ZDROWIA.

Link do komentarzy na FB

 

Joanna Kołpak – Coolpak

Jak podobają Ci się tematy, które poruszamy zapraszam zaglądaj do nas na www.coolpaki.pl

Na naszym fanpage’u  na FB zawsze znajdziesz informację o pojawieniu się nowego tekstu i sporo śmiesznych i życiowych sytuacji.

Zajrzyj na nasz Instagram

 

14 KOMENTARZE

  1. Większość informacji znałam tylko nie wiem czemu po inhalacji nebbudem należy jeszcze przeprowadzić inhalacje sama solą fizjologiczna ?

  2. Przyznam się, że nie o wszystkim wiedziałam… Inhalację do tej pory, robiliśmy tylko raz, ale następnym razem już wiem, jak zrobić ją prawidłowo. Dziękuję!

  3. No to jestem.zaskoczona o czym o czym się dowiedziałam tu,a od.doktor czy pani farmaceutyki jiz nie.wrrr. Syn pierwszy raz teraz inhalowany,co prawda doktor przepisała pół ampułki Nebbudu i 2 ml.soli fizjologicznej. Więc czy to wystarcza i.nie trzeba przeplukiwac buźki dziecka woda lub dać coś.do.picia,sama.juz zglupialam. A w aptece kupując 10 ampułek dostałam je w srebrnej folii bez opakowania i żadnej informacji o.wskazaniach itp z.ulotko. Grrr

  4. Ja na katar stosuję majeranek. Zaparzam w kubku i przelewam do inhalatora. Trzeba inhalowac kilka lub kilkanaście razy dziennie. Pomaga. Naprawdę. Robiłam tak starszej a teraz młodszej córce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Koniecznie przeczytaj

MyPhone Pocket Pro – dlaczego miałam go tylko parę godzin

Już od miesiąca mam dodatkowy numer telefonu. Stwierdziłam, że przyda mi się, żeby trochę rozgraniczyć wiadomości i kontakty firmowe od prywatnych. Od miesiąca mam...

Zdrowie z natury

W tym roku po raz pierwszy robiłam sok z czarnego bzu. Coraz więcej uwagi przywiązuję do profilaktyki i do naturalnych metod leczenia, jest to...

ZOO Wrocław

Ostatni tydzień wakacji spędziliśmy dość aktywnie odwiedzając głównie miejsca, w których już byliśmy, ale do których bardzo lubimy wracać: - Muzeum Wsi Opolskiej, - ZOO w...