piątek, 29 maja, 2020

Rodzaje rodziców na placu zabaw

Plac zabaw, dziecko bawi się w piaskownicy, kręci na karuzeli, huśta na huśtawce, zjeżdża na zjeżdżalni, wspina się po wieży z lin, albo korzysta z innych atrakcji, które znajdują się na takim placu. Jedne zabawy są bezpieczne jak piaskownica, inne mniej. Przecież na huśtawce można huśtać się za wysoko, na karuzeli kręcić za szybko, na zjeżdżalni zjeżdżać na brzuchu zamiast na pupie, a na linowej wieży wspinać się za wysoko.

Dzieci są różne, jedne bardziej lękliwe, które będą bawiły się bezpiecznie, inne będą chciały więcej, wyżej, szybciej. Tak samo jest z rodzicami, są różni. Jedni chuchają i dmuchają na dziecko, inni pchają je do przodu, a jeszcze inni …

magiczne ogrody

Rodzic obserwator

Stoi i obserwuje co dziecko robi. Patrzy, i nie ingeruje. Jest gotowy w każdym momencie pomóc, jeśli dziecko o to poprosi, lub jeśli sam uzna, że zabawa robi się niebezpieczna.

Rodzic zastraszający

Rodzic zastraszający, aby powstrzymać dziecko przed zrobieniem czegoś mówi: spadniesz, uderzysz się, zakręci ci się w głowie, będziesz się potem źle czuć.

Jakiś czas temu byłam świadkiem takiej rozmowy:
– Spadniesz.
– Nie spadnę, dobrze się trzymam. A poza tym już to niejednokrotnie robiłam.
– I co z tego, że robiłaś. Cyrkowcy robią różne akrobacje na co dzień, dużo ćwiczą, a też czasami spadają i łamią nogi, a bywa i gorzej.

Rodzic powstrzymujący

Jest spokojny jak dziecko bawi się bez szaleństw. Jeśli tylko jego zabawy wkraczają na poziom za szybko, za wysoko, za mocno powstrzymuje dziecko przed dalszym działaniem.
Dziecko często słyszy:
– Nie wchodź tam, jesteś jeszcze za mała.

Rodzic realizujący swoje ambicje

– No wchodź na górę.
– Nie bój się.
– Pokaż, że potrafisz.
Nie ważne co dziecko czuje i czy chce. Taki rodzic oczekuje zachowań nieadekwatnych do wieku i możliwości dziecka, narzuca mu własne reguły i zasady, zupełnie ignorując jego potrzeby.

Rodzic porównujący

– No jak ty nie dasz sobie rady? Tomek sobie poradził, a jest młodszy od ciebie.
– Ja w twoim wieku, to ….

Rodzic wypoczywający

Rodzic wypoczywający siada na ławce, wyciąga telefon (sporadycznie książkę) i znika w czeluściach internetu.

Rodzic wspierający

Rodzic wspierający stara się obserwować dziecko i wspierać go w jego poczynaniach. Od takiego rodzica dziecko usłyszy:
– Świetnie sobie radzisz.
Ale również:
– Jak się boisz, to nie rób tego.

Rodzic dziecko

Najlepszy rodzic w oczach dziecka. Biega z nim i bawi się. Robi babki w piaskownicy, zjeżdża na zjeżdżalni, kręci się na karuzeli i bawi w berka. Czego dziecko może chcieć więcej.

Rodzic towarzyski

To typ rodzica, który umawia się na plac zabaw z innym rodzicem lub koleżanką, kolegą. Podczas gdy dziecko się bawi on podtrzymuje kontakty towarzyskie.

 

Te zachowania tak samo mogą dotyczyć cioci, babci, dziadka, i innych osób, które mają dziecko pod swoją opieką.

Potraktuj ten tekst z przymrożeniem oka. Wiem, że wszystko zależy od dziecka, od jego wieku. I zdaję sobie sprawę, że niekoniecznie musisz pasować tylko do jednego typu rodzica. Może masz w sobie coś z dwóch, albo z trzech. A może reprezentujesz jakiś typ, którego tutaj nie ujęłam, którego nie zaobserwowałam na placach zabaw przez ostatnich pięć lat.

Ja jestem mieszanką trzech typów. Czasami zdarza mi się czwarty, ale bardzo rzadko. A ty?

9 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Koniecznie przeczytaj

Zamek Ogrodzieniec

Nasza kolejna wycieczka. Pomału rozkręcamy się po tym zastoju. Tym razem wybór padł na ... Zamek w Ogrodzieńcu Z naszej czwórki tylko ja byłam na zamku...

Codzienność mamy

Ostatnio dzieci miały spać u cioci. O 21:00 dzwoni ciocia i mówi, że Staś chce do domu. Co było robić, pojechaliśmy po niego. Następnego...

Poszukiwanie nowej drogi rozwoju

Nikt nie spodziewał się, że kiedykolwiek może nas dopaść taka sytuacja jak obecnie. Wirus, który w zatrważającym tempie rozprzestrzenia się po całym świecie kojarzy...