niedziela, 27 listopada, 2022

Szczeliniec Wielki

W ubiegłym roku byliśmy w Skalnym Mieście w Czechach już wtedy mieliśmy w planach wycieczkę na Strzeliniec Wielki. W końcu udało się ją zrealizować.

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych i jedna z największych atrakcji turystycznych Sudetów. Nic więc dziwnego, że chcieliśmy wybrać się w to miejsce. Bardzo blisko Szczelińca Wielkiego znajduje się Szczeliniec Mały. Jest to teren objęty ochroną ścisłą i jest wyłączony z ruchu turystycznego.

Wyprawę na Szczeliniec zaczynamy w Karłowie. Tam znajdują się liczne, oczywiście płatne parkingi. Początkowo droga prowadzi wśród licznych budek gastronomicznych jak i tych z pamiątkami. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na lody i na pajdę chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Dla każdego coś dobrego.

Okrężny szlak rozpoczyna się i kończy w Karłowie.

Jedną bramką wchodzimy, drugą wracamy.

Trasa na Szczeliniec nie jest trudna. Spokojnie można ją przejść z dziećmi. Kiedyś na górę prowadził kręty szlak składający się z 665 schodów ułożonych w 1814 przez Franza Pabla, sołtysa pobliskiego Karłowa, pierwszego przewodnika, autora pierwszej broszury o Szczelińcu. Czy nadal ich tyle jest, nie wiem, nie liczyłam.

Początki dla mnie były trudne zanim się nie rozkręciłam. Było co dźwigać w zapakowanym na maksa plecaku Coolpack od eplecaki.pl

Strzeliniec Wielki

Natomiast dzieci brykały przez cała trasę. Musiałam nieźle przyśpieszyć, żeby nie zniknęły mi z oczu.

Strzeliniec Wielki

Dobrze, że od czasu do czasu zatrzymywały się żeby powspinać się na skały.

Strzeliniec Wielki

Oczywiście tylko na te, do których jest dojście, ponieważ niemalże cała trasa, pewnie ze względów bezpieczeństwa, jest z obu stron ograniczona metalową, zieloną balustradą.

Strzeliniec Wielki

Przejścia skalne tworzą niesamowity klimat. Przechodzi się między innymi przez Ucho Igielne.

Strzeliniec Wielki

Na wysokości 905 m n.p.m. w północno-zachodniej części platformy Szczelińca Wielkiego znajduje się schronisko turystyczne PTTK Na Szczelińcu, wybudowane w 1846 roku w stylu tyrolskim.

Do schroniska idzie nie około 40 min. Wszystko zależy od tempa i ilości przystanków, żeby zrobić zdjęcia.

Ciekawostki

Schronisko na Szczelińcu jest jednym z dwóch schronisk w Polsce, do których towaru nie można dowieźć samochodem. Drugie znajduje się w Tatrach w Dolinie Pięciu Stawów.

Tutaj zaopatrzenie dostarczane jest windą towarową.

W pobliżu schroniska znajdują się tablice upamiętniające pobyt na szczycie Goethego i Johna Quincy’ego Adamsa.

Strzeliniec Wielki

Z tarasu widokowego przy schronisku można podziwiać piękny widok.

Strzeliniec Wielki

Na jedną ze skał turyści rzucają monety, które pewnie mają im zapewnić powrót do tego miejsca.

Strzeliniec Wielki

Labirynt Skalny

Jak już odpoczniecie i cieszycie się pięknymi widokami możecie wybrać jedną z dwóch opcji zejścia. Powrót tą samą trasą, albo przejście na teren rezerwatu, obejmującego szczytowe partie góry, który jest płatny w okresie turystycznym. Bilety nie są drogie, a dzieci do 7 lat wchodzą za darmo. Droga prowadząca na dół jest jednokierunkowa.

Strzeliniec Wielki

Jeśli komuś zależy na dotarciu do najwyższego punktu Szczelińca, to musi wybrać drogę powrotną przez Labirynt Skalny, ponieważ to nie tarasy widokowe przy schronisku są najwyższym punktem, a dopiero Fotel Pradziada, zwany również Tronem Liczyrzepy, nim jest.

Strzeliniec Wielki

Po drodze można podziwiać skały, które tworzą przeróżne rzeźby jak na przykład Małpolud.

Strzeliniec Wielki

Po drodze zobaczycie skały popodpierane patykami. Legendy głoszą, że jeżeli podczas podkładania podpory pod skały pomyślicie życzenie, a pewnego dnia skała pod swoim naciskiem złamie pozostawiony przez was kijek to marzenie się spełni. Istnieje również druga teoria, która mówi, że jeżeli zostawicie po sobie patyk podpierający skałę to kiedyś tutaj zawitacie ponownie.

Strzeliniec Wielki

Podążając dalej szlakiem dojdziecie do wielkiej, szerokiej szczeliny tak zwanego Piekiełka.

Strzeliniec Wielki

Piekiełko to głęboka na 25 metrów szczelina.

Strzeliniec Wielki

Jest na tyle wąska, że z jakimś wielkim plecakiem tędy nie przejdziecie.

Strzeliniec Wielki

Ciekawostką jest to, że to, że zarówno tutaj jak i w Błędnych Skałkach, kręcono sceny do filmu „Opowieści z Narni: Książę Kaspian”.

Strzeliniec Wielki

Na środku trasy porozkładane są kładki, aby przejść suchą stopą przez Piekiełko.

Strzeliniec Wielki

Strzeliniec Wielki

Po przejściu Piekiełka roztacza się na szczęście piękny widok nieba.

Strzeliniec Wielki

Tosieńka w pewnym momencie powiedziała, że jest tu lepiej niż w Energilandii. Wspinanie się na skałki było dla niej i Stasia super atrakcją. Cieszy mnie to.

Strzeliniec Wielki

Teraz mamy w planach wyprawę na Błędne Skałki. Kiedy, czas pokaże.


Szczeliniec Wielki

parking – 10 zł
koszt wejścia do rezerwatu – bilet normalny – 12 zł
bilet ulgowy – 6 zł
dzieci do 7 lat za darmo

 

 

omoJoanna Kołpak – Coolpak

Jeśli spodobał Ci się mój wpis udostępnij go proszę, klikając UDOSTĘPNIJ.

Polub moją stronę na Facebooku www.facebook.com/coolpaki

Zajrzyj na mój Instagram www.instagram.com/coolpaki.pl

2 KOMENTARZE

  1. Niesamowite widoki 🙂 Już od dawna planuję wycieczkę w Góry Stołowe z moimi dziećmi, tylko kompletnie nie wiem jak się do niej przygotować. Mieszkamy dosyć daleko od Gór Stołowych, więc musimy udać się tam minimum na weekend. Znalazłam ostatnio także ciekawy artykuł (https://dzieciswiat.pl/turystyka-z-dzieckiem-od-czego-zaczac), na temat tego, jak przygotować dziecko do wycieczki trekkingowej. Jest tam wiele ciekawych porad 🙂 Przydałaby się jeszcze garstka informacji o tym, co zabrać ze sobą w taką podróż 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Koniecznie przeczytaj