sobota, 15 czerwca, 2024

Ty też wstydzisz się o tym mówić?

Wraz z powrotem do szkół, przedszkoli i żłobków dużo się teraz mówi na temat katarów, przeziębień. No, może temat najmniej dotyczy dzieci uczęszczających do szkół, ale problem jest i sporo rodziców skarży się, że chore dzieci chodzą do placówek i zarażają inne. Jedno jest pewne, jedna chora osoba w domu, to ryzyko zachorowania całej rodziny. Nie chcemy żeby nasze dziecko chorowało, a tym bardziej nie chcemy żeby chorowała cała rodzina.

Jest jeszcze jedna rzecz, która dopada nasze dzieci w różnego rodzaju placówkach edukacyjnych i tutaj również istnieje ogromne ryzyko przeniesienia tego na pozostałych członków rodziny, mianowicie … WSZY!

Wiem, to brzmi okropnie, wręcz obrzydliwie. Wszy? Tak, tak. Wszawica głowy, bo tak bodajże specjalistycznie nazywa się ta choroba (?), to ciągle temat tabu ponieważ kojarzona jest z brakiem higieny osobistej. Jednak występuje u ludzi na całym świecie i nie ma tutaj znaczenia status ekonomiczny.

Tosieńka i Staś nie mieli jeszcze wszy choć w ubiegłym roku w przedszkolu Antoninki była informacja, żeby sprawdzać głowy dzieciom, bo problem pojawił się w placówce.

Pamiętam, że jako dziecko miałam wszy. Niestety wtedy kojarzono to z dziećmi z rodzin o niskim statusie społecznym i je obwiniano za roznoszenie tych pasożytów. Miałam w klasie koleżankę z takiej rodziny, której już wtedy współczuwam sposobu w jaki ją traktowali nie tylko rówieśnicy. Wszy wspominam jako bardzo nieprzyjemne uczucie swędzenia głowy. Teraz już wiem, że pojawia się on w wyniku reakcji alergicznej na ślinę wszy.

Wszawica głowy jest chorobą pasożytniczą. Pasożyty, czyli w tym przypadku wszy, żyją na skórze głowy i żywią się ludzką krwią. Ich, czyli wszy jajeczka, zwane są gnidami.

Kilka faktów na temat wszawicy:
– Najwięcej zachorowań na wszawicę dotyczy dzieci w  wieku 2 – 12 lat, ale wszawica może dotyczyć ludzi w każdym wieku.
– Do zarażenia dochodzi przede wszystkim tam, gdzie występuje duże skupisko ludzi, mających ze sobą bezpośredni kontakt. Do takich miejsc należą między innymi  żłobki, przedszkola, szkoły.
– Wszy mają zdolność pełzania, natomiast nie potrafią skakać. Do zarażenia dochodzi jedynie przez bezpośredni kontakt. Wsza może zostać przeniesiona podczas przytulania, stykania się głowami, jak również przez wspólne używanie szczotek czy też ozdób do włosów, noszenie tych samych okryć głowy.

Co zrobić, jeśli dziecko zachoruje na wszawicę?
– Skontroluj skórę głowy i włosy wszystkich domowników.
BARDZO WAŻNE! Gdy zaobserwujesz wystąpienie wszy u dziecka koniecznie poinformuj o problemie wszystkich, z którymi dziecko ma częsty kontakt (w tym żłobek, przedszkole, szkołę). PAMIĘTAJ O TYM! W przeciwnym razie wyleczenie może stać się niemożliwe, ponieważ dzieci będą się wciąż wzajemnie zarażały.
– Po kuracji leczniczej wypierz pościel i ubrania w temperaturze co najmniej 60 st.C, a następnie wyprasuj żelazkiem. To, czego nie można wyprać włóż do plastikowej torby, szczelnie zamknij i pozostaw na 2-3 tygodnie.
– Gumki, spinki, szczotki do włosów wygotuj lub wyrzuć.
– Dokładnie odkurz dywany, fotele, kanapy.

W Polsce szczyt zachorowań  na wszawicę przypada na przełom września i października oraz stycznia i lutego, kiedy to dzieci wracają z kolonii, czy też zimowisk do przedszkoli i szkół.

Oczywiście wszawica jest chorobą, którą można wyleczyć. W większości przypadków (wyłączając alergików) nie ma potrzeby wizyty u lekarza, wystarczy zastosowanie preparatów dostępnych w każdej aptece. Leczeniu powinny być poddane jedynie te osoby, u których stwierdzono obecność tych pasożytów.

 

 

 

1 KOMENTARZ

  1. My niestety przerabialiśmy ten problem dwukrotnie w przedszkolu. Największym zaskoczeniem było to, że byłam jedyną mamą, która zgłosiła problem, a moje dziecko o problemie wszawicy dowiedziało się od koleżanki w grupie, która miała wszawicę od kilku dni. Obecnie do szkoły staram się, żeby zawsze włosy były zaplecione w warkocz, a najlepiej w kok. Problem w szkole podobno też jest spory. Cóż, nasi lekarze uważają z kolei, że problem obecnie dotyka niestety zadbanych, czystych dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Koniecznie przeczytaj