wtorek, 23 lipca, 2024

Zabawki drewniane, wyjątkowy prezent dla dziecka

Zabawki drewniane z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Oznacza to z jednej strony, że doceniamy dobre, trwałe i ponadczasowe zabawki, a z drugiej, co mnie cieszy jeszcze bardziej, że mamy coraz większą świadomość ekologiczną. Jednak nie o ekologii tym razem do was piszę, choć zabawki drewniane są z nią nierozerwalnie związane, a o zaletach takich zabawek.

Zamknijcie oczy i pomyślcie o drewnianej zabawce. Jakie obrazy widzicie, jakie skojarzenia maluje Wasza wyobraźnia? Ciekawa jestem co pokazało się u Was. Możecie podzielić się tym w komentarzu, będzie mi miło. A póki co podzielę się z Wami co mi jako pierwsze podsunęła wyobraźnia. Zobaczyłam dziadka siedzącego na zydelku i strugającego z kawałka drewna zabawkę dla wnuczka. Nie jest to bynajmniej obraz z mojego dzieciństwa, choć taka zabawka byłaby niesamowitą pamiątką. Może to skojarzenie nasunęło mi się w nawiązaniu do bajki Pinokio, choć niedosłowne. Jest to jednak skojarzenie bardzo sentymentalne i takie skojarzenia, właśnie sentymentalne mam odnośnie takich zabawek. Może dlatego, że drewniane zabawki kojarzą mi się z niesamowitą trwałością, więc potrafią przetrwać lata w niejednych dziecięcych rączkach.

Wracając jednak do zalet zabawek drewnianych, to można o nich wiele napisać. Oto kilka z nich:

Wytrzymałe

O tym już wspominałam wcześniej. Zabawki drewniane są niemalże niezniszczalne.  Drewno jest odporne na wszelkiego rodzaju zniekształcenia, pęknięcia czy zarysowania. Klocki drewniane, z których można budować wieże, domy, zagrody, zamki i wszystkie budowle, które tylko pojawią się w dziecięcej główce. Na szczęście obecnie jest duży wybór klocków drewnianych i każdy znajdzie dla siebie coś pięknego i wyjątkowego.

Bezpieczne

Co ważniejszego może być dla nas rodziców, w kontekście naszych dzieci i zabawek, niż bezpieczeństwo? Zabawki drewniane są gładkie, nie mają ostrych krawędzi.

Ciche

Zabawki drewniane nie mają w sobie mechanizmów, które wydają przeróżne dźwięki. Dzięki temu nie pobudzają dodatkowo dzieci, które mogą się nimi bawić nawet przed snem.

Kreatywne

Zabawki drewniane pobudzają kreatywność dzieci, które w trakcie zabawy nie tylko mogą tworzyć przeróżne konstrukcje, ale także śpiewać w trakcie zabawy i wydawać inne przeróżne dźwięki. Wszystko zależy od rodzaju zabawy i wyobraźni.

Wspierające rozwój

Różnorodność zabawek drewnianych pozwala dzieciom poznawać nowe figury, kształty. Rozwija także ich motorykę. Drewno jest przyjemne w dotyku, więc dzieci chętnie obracają drewniane przedmioty w rękach co dodatkowo wpływa na rozwój wszystkich zmysłów:
– dotyk, który najcześciej jest wykorzystywany,
– węch – drewno ma piękny, naturalny zapach,
– słuch – drewniane zabawki wydają przyjemny, przytłumiony dźwięk, zarówno kiedy są uderzane o siebie jak i wtedy kiedy spadną z wysokości na ziemię,
– a nawet smak, które małe dziecko nie bierze zabawek do ust.

Nawet dla najmłodszych

Zabawki drewniane są odpowiednie nawet dla najmłodszych dzieci.Oczywiście trzeba dostosować zabawkę do wieku i potrzeb dziecka.

Ekologiczne

Dla mnie fakt, że drewno w 100% jest ekologicznym produktem jest bardzo ważny. Nie tylko wpływa to na bezpieczeństwo naszych dzieci, i w tym punkcie można wymienić wszystkie powyższe punkty, ale przede wszystkim nie wpływa szkodliwie na środowisko.

Wszechstronne

Jeszcze jedna ważna informacja. Oczywiście zabawki drewniane, to nie tylko klocki, które oczywiście dają dużo możliwości, ale to także mnóstwo różnego rodzaju innych zabawek.

Świetną propozycją dla chłopców, choć nie tylko, są kolejki drewniane czy też stacje benzynowe. Taka drewniana kolejka jest do dzisiaj wśród zabawek moich dzieci. Tosieńka bawi się nią równie chętnie jak Staś.

Jednak jeśli jakieś dziewczynki nie lubią zabawek rekomendowanych jako chłopięce, to świetną propozycją będzie dla nich kuchenka drewniana, choć tutaj też pewnie znajdą się chłopcy chętnie bawiący w małych kucharzy. Kuchenki drewniane mają przepiękny design i czasami do złudzenia przypominają prawdziwe kuchnie. Niejedno dziecko wyczaruje w nich przepyszne dania dla całej rodziny.

Sami widzicie, że możliwości na znalezienie bezpiecznej i pięknie wyglądającej zabawki dla  dziecka jest wiele, wystarczy tylko poświęcić na to trochę czasu.

 

 

Joanna Kołpak – Coolpak

Jeśli spodobał Ci się mój wpis udostępnij go proszę, klikając UDOSTĘPNIJ.

Polub moją stronę na Facebooku www.facebook.com/coolpaki

Zajrzyj na mój Instagram www.instagram.com/coolpaki.pl

 

2 KOMENTARZE

  1. Tak jak autor bloga wspomniał, zabawki wykonane z drewna przede wszystkim są bardzo wytrzymałe i mogą posłużyć kolejnemu pokoleniu. Ja osobiście staram się właśnie kupować zabawki tego typu, które mają również charakter edukacyjny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Koniecznie przeczytaj