wtorek, 4 sierpnia, 2020

Zamek w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie zamieszkiwany przez książąt opolskich, niemodlińskich i strzeleckich, to późnorenesansowa budowla. Kilka razy w swojej wielowiekowej historii był niszczony i odbudowywany. Dlatego ostatecznie z zewnątrz pozostał budowlą renesansową, a zwłaszcza wewnątrz, został odnowiony w stylu barokowym. Do zamku prowadzi kamienny most ozdobiony rzeźbami, pod którym kiedyś była fosa.

Ostatnim właścicielem zamku w Niemodlinie, do 1945r., był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma. Po II wojnie światowej zamek był siedzibą: Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum, szkoły podoficerskiej. Przez 10 lat stał opuszczony i niszczejący.

W 1990r. zrujnowany obiekt kupił prywatny inwestor. W 2006r. właścicielem zabytku został łódzki Instytut Postępowania Twórczego. W 2015r. zamek w Niemodlinie trafił w ręce nowego właściciela, który zamierza przywrócić mu dawną świetność, a przede wszystkim ponownie otworzyć dla zwiedzających.

Zamek zwiedza się z przewodnikiem, który ma na jego temat dużą wiedzę, zarówno historyczną, jak i współczesną, i chętnie też odpowiada na dodatkowe pytania 🙂  Obecny właściciel ma dużo pracy przed sobą, bo o ile mury są w miarę “dobrym” stanie, to niestety wszelkie meble i przedmioty użytkowe zostały rozkradzione. Teraz pomału są zakupowane meble antyczne do komnat, które póki co są puste.

Ze współczesnych ciekawostek:
W murach zamku Jan Jakub Kolski nakręcił film “Jasminum”, który miał premierę w 2006r. Do dzisiaj jeszcze pozostały kolorowo oklejone szybki w oknach, które były robione na potrzeby filmu.

Zwiedzanie zamku w Niemodlinie warto połączyć z wizytą w ogrodzie dendrologicznym w Lipnie. Warto zobaczyć te dwa miejsca, które są odległe od siebie jedynie o ok. 7 km.

zamek w niemodlinie

niemodlin zamek

zamek niemodlin


Zamek w Niemodlinie

WWWwww.zamekwniemodlinie.plzamek w niemodlinie atrakcje dla dzieci
Email: zamek@aia.pl
Telefon: 42 63 74 399
Miejscowość: Niemodlin
Adres: Rynek 55
Koszt: płatne

Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt

Poprzedni artykułTrzęsacz – plaża, morze …
Następny artykułZamek Moszna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Koniecznie przeczytaj

Park linowy Linolandia w Turawie

Wakacje w tym roku są nieco inne niż w pozostałych latach. Nie zaplanowaliśmy na razie w tym roku żadnego dłuższego wyjazdu krajowego, a zagranicznego...

Legendia – Wesołe Miasteczko w Chorzowie

Park rozrywki Legendia pamiętam sprzed wielu, wielu lat, jeszcze z okresu własnego dzieciństwa. Wtedy znany był pod nazwą Śląskiego Wesołego Miasteczka i zdecydowanie różnił...

Proste pomysły na wakacyjną aktywność z dzieckiem

Lubię ruch. Poza tym wiem, że jest to też ważne dla dobrego samopoczucia i kondycji. Dzieciom od małego staram się wszczepić dobre nawyki. Chciałabym,...