sobota, 15 czerwca, 2024

Zamek w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie zamieszkiwany przez książąt opolskich, niemodlińskich i strzeleckich, to późnorenesansowa budowla. Kilka razy w swojej wielowiekowej historii był niszczony i odbudowywany. Dlatego ostatecznie z zewnątrz pozostał budowlą renesansową, a zwłaszcza wewnątrz, został odnowiony w stylu barokowym. Do zamku prowadzi kamienny most ozdobiony rzeźbami, pod którym kiedyś była fosa.

Ostatnim właścicielem zamku w Niemodlinie, do 1945r., był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma. Po II wojnie światowej zamek był siedzibą: Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum, szkoły podoficerskiej. Przez 10 lat stał opuszczony i niszczejący.

W 1990r. zrujnowany obiekt kupił prywatny inwestor. W 2006r. właścicielem zabytku został łódzki Instytut Postępowania Twórczego. W 2015r. zamek w Niemodlinie trafił w ręce nowego właściciela, który zamierza przywrócić mu dawną świetność, a przede wszystkim ponownie otworzyć dla zwiedzających.

Zamek zwiedza się z przewodnikiem, który ma na jego temat dużą wiedzę, zarówno historyczną, jak i współczesną, i chętnie też odpowiada na dodatkowe pytania 🙂  Obecny właściciel ma dużo pracy przed sobą, bo o ile mury są w miarę „dobrym” stanie, to niestety wszelkie meble i przedmioty użytkowe zostały rozkradzione. Teraz pomału są zakupowane meble antyczne do komnat, które póki co są puste.

Ze współczesnych ciekawostek:
W murach zamku Jan Jakub Kolski nakręcił film „Jasminum”, który miał premierę w 2006r. Do dzisiaj jeszcze pozostały kolorowo oklejone szybki w oknach, które były robione na potrzeby filmu.

Zwiedzanie zamku w Niemodlinie warto połączyć z wizytą w ogrodzie dendrologicznym w Lipnie. Warto zobaczyć te dwa miejsca, które są odległe od siebie jedynie o ok. 7 km.

zamek w niemodlinie

niemodlin zamek

zamek niemodlin


Zamek w Niemodlinie

WWWwww.zamekwniemodlinie.plzamek w niemodlinie atrakcje dla dzieci
Email: zamek@aia.pl
Telefon: 42 63 74 399
Miejscowość: Niemodlin
Adres: Rynek 55
Koszt: płatne

49-100 Niemodlin, Polska

Poprzedni artykułTrzęsacz – plaża, morze …
Następny artykułZamek Moszna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Koniecznie przeczytaj